Tuning REDAKCE

10-st.převodovka od GM a Fordu (02.10.2012)

NOVINKY – Kdysi jsme ve stovkách záviděli všem, kdo jezdí stopětadvacítkou s pětirychlostní převodovkou. Brzy po zkušené v zahraničních vozech se pěti stupňová převodovka stala standardem a cool se staly vozy, které disponovali šesti stupňovou převodovkou. Dnes se i tato převodovka stala pro některé automobilky standardem. Nutno říct, že ani sedmi či osmi stupňová převodovka dnes extrémně nikoho nepřekvapí v prémiovém segmentu. General Motors a Ford v tuto chvíli ovšem pracují na vývoji 9 a 10 stupňové převodovky.

Samozřejmě hovoříme o automatické převodovce, kterou chce Ford a GM využít ve svých osobních i lehce užitkových vozech. Nová převodovka má navíc snižovat náklady na spotřebu vozu. Dva detroitští rivalové se tak sešli na spolupráci, která povede k jasné konkurenční výhodě.

Je nutno sdělit, že to není poprvé, kdy se obě automobilky spojily. Už dříve pracovali na šesti stupňové převodovce pro vozy s pohonem předních kol. Důkaz dodnes vidíme v modelech převodovek Ford 6F a GM 6T70, které sdílí mechanické části, každá z převodovek má však své vlastní elektronické nastavení.

Největší výhodou pro oba konkurenty je menší investiční riziko. Většina automobilek nebude vyrábět své vlastní převodovky, s větší pravděpodobností je koupí od specialistů, jako například od ZF a zaplatí poplatek za licenci. Pořád je to levnější než vlastní vývoj.

GM ani Ford ovšem nejsou jediní, kdo chce překvapit 10 stupňovou převodovkou. Ve hře je také Hyundai, který už svůj záměr zveřejnil a chce 10 rychlostní převodovku nabízet ve svých luxusních modelech už v roce 2014. ZF ostatně začalo vyrábět svou 9 rychlostní převodovku už loni.

Specialisté tvrdí, že 9 stupňový automat dokáže díky točivému momentu a dvojspojkovému mechanismu snížit spotřebu vozu o 16 procent ve srovnání s klasickou šesti stupňovou převodovkou.

Zvedněte výkon svého motoru se svíčkami Denso Iridium Power. Nyní za speciální ceny.

-jj-
Foto: Archiv

 

 

10 stupňová převodovka od GM a Fordu

 

10 stupňová převodovka od GM a Fordu

 

10 stupňová převodovka od GM a Fordu

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek