Tuning REDAKCE

430 koní pro Chevy z roku 1955 (05.11.2009)

TUNING – Tuning a veteráni je zatím v Čechách oblast, která není nijak zvlášť rozšířená. Jsou zde sběratelé, kteří mají starší kousky schované v dokonalém stavu pod střechou své obrovské garáže, pseudosběratelé, kteří mají své vraky vyřádkované na zahradě a pak ti, kteří vezmou starou Škodu 1000 MB a udělají z ní dokonalou záležitost. Většinou to ovšem dopadne katastrofálně, v České republice totiž není od koho kopírovat. Zkusme alespoň inspiraci v podobě Chevroletu z roku 1955, který se nyní objevil na SEMA Las Vegas. Podle obrázků vypadá téměř sériově.

 K tomu, aby Škoda 1000 MB vypadala dokonale je zapotřebí jen málo věcí: zrestaurovaný kousek, kola a snížený podvozek. Auto z roku 1964 nic jiného nepotřebuje. U Chevroletu z roku 1955 to u General Motors udělali jinak. Vzali původní model a nainstalovali do něj 6,3 litrový osmiválec LS3. Pro vůz, který se nazývá E-Rod to znamená  výkon 430 koní. Aby dílo vypadalo co nejlépe, tvůrce nevyměnil převodovku ani výfukový systém. Tedy kromě katalyzátorů. Celá sranda přijde zájemce na 9 375 dolarů. „Se systémem E-Rod jsme dali vozu o 160 procent více výkonu než měl originální malý osmiválec v roce 1955. Dosáhli jsme také nižších emisí a efektivity, což byly dvě hodnoty, se kterými si před půl stoletím nikdo nelámal hlavu,“ řekl Jamie Meyer, marketing manažer GM Performance Parts.

 Tuning hot-rodů není jednoduchou záležitostí. U GM razí teorii, že budoucnost je v nových motorech. Pravděpodobně mají pravdu, ovšem v českých luzích a hájích se asi těžko stane, že by Škoda-Auto připravila motory pro vozy vyrobené před rokem 1989.

 GM své aktivity rozjíždí ve velkém. Svým zákazníkům nabízí kompletní kit LS3. V nabídce je ovšem také kit LS7 a LSA. Za necelých deset tisíc dolarů tak zákazník dostane: 6,2 litrový agregát o výkonu 430 koní, řídící jednotku, katalyzátory, kontrolní senzory, plynový pedál, vzduchový filtr a palivovou nádrž. V balíčku samozřejmě nechybí návod.

 Pro milovníky hot-rodů to znamená revoluci v restaurování amerických vozů, pro vášnivé sběratele originálních kousků noční můru.

-jj-
redakce@autodoplnky.cz
Foto: Archiv

 

 

430 koní pro Chevy z roku 1955

 

430 koní pro Chevy z roku 1955

 

430 koní pro Chevy z roku 1955

 

430 koní pro Chevy z roku 1955

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek