Tuning REDAKCE

430 koní pro Chevy z roku 1955 (05.11.2009)

TUNING – Tuning a veteráni je zatím v Čechách oblast, která není nijak zvlášť rozšířená. Jsou zde sběratelé, kteří mají starší kousky schované v dokonalém stavu pod střechou své obrovské garáže, pseudosběratelé, kteří mají své vraky vyřádkované na zahradě a pak ti, kteří vezmou starou Škodu 1000 MB a udělají z ní dokonalou záležitost. Většinou to ovšem dopadne katastrofálně, v České republice totiž není od koho kopírovat. Zkusme alespoň inspiraci v podobě Chevroletu z roku 1955, který se nyní objevil na SEMA Las Vegas. Podle obrázků vypadá téměř sériově.

 K tomu, aby Škoda 1000 MB vypadala dokonale je zapotřebí jen málo věcí: zrestaurovaný kousek, kola a snížený podvozek. Auto z roku 1964 nic jiného nepotřebuje. U Chevroletu z roku 1955 to u General Motors udělali jinak. Vzali původní model a nainstalovali do něj 6,3 litrový osmiválec LS3. Pro vůz, který se nazývá E-Rod to znamená  výkon 430 koní. Aby dílo vypadalo co nejlépe, tvůrce nevyměnil převodovku ani výfukový systém. Tedy kromě katalyzátorů. Celá sranda přijde zájemce na 9 375 dolarů. „Se systémem E-Rod jsme dali vozu o 160 procent více výkonu než měl originální malý osmiválec v roce 1955. Dosáhli jsme také nižších emisí a efektivity, což byly dvě hodnoty, se kterými si před půl stoletím nikdo nelámal hlavu,“ řekl Jamie Meyer, marketing manažer GM Performance Parts.

 Tuning hot-rodů není jednoduchou záležitostí. U GM razí teorii, že budoucnost je v nových motorech. Pravděpodobně mají pravdu, ovšem v českých luzích a hájích se asi těžko stane, že by Škoda-Auto připravila motory pro vozy vyrobené před rokem 1989.

 GM své aktivity rozjíždí ve velkém. Svým zákazníkům nabízí kompletní kit LS3. V nabídce je ovšem také kit LS7 a LSA. Za necelých deset tisíc dolarů tak zákazník dostane: 6,2 litrový agregát o výkonu 430 koní, řídící jednotku, katalyzátory, kontrolní senzory, plynový pedál, vzduchový filtr a palivovou nádrž. V balíčku samozřejmě nechybí návod.

 Pro milovníky hot-rodů to znamená revoluci v restaurování amerických vozů, pro vášnivé sběratele originálních kousků noční můru.

-jj-
redakce@autodoplnky.cz
Foto: Archiv

 

 

430 koní pro Chevy z roku 1955

 

430 koní pro Chevy z roku 1955

 

430 koní pro Chevy z roku 1955

 

430 koní pro Chevy z roku 1955

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Seznam Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek