Tuning REDAKCE

Audi Quattro slaví 25 let (09.03.2005)

tuning-aktuality/00_rok_2005/09_03_2005_audi/logo_01Audi Quattro slaví 25 let

Před pětadvaceti lety se změnil celý automobilový svět. Třetího března 1980 se na trhu objevilo úplně první Audi quattro, který byl představen na ženevském autosalonu ve Švýcarsku. Model si zasloužil své věrné příznivce a quattro se stalo synonymem pro sílu, kvalitu a výjimečnost.

Narození prvního quattro je příběhem jedinečných silničních testů ve sněhu a technického řešení čtyřkolky. Kupé nabízí ostřeřezaný styl, a přesto se stal během několika prvních prodejních měsíců bestsellerem. Ovšem především díky pohonu na všechna čtyři kola, dvě stě koním výkonu a pětiválcovým přeplňovaným motorem. To vše zabalené v ostrém balíčku dokázalo nabídnout vysoce sportovní záležitost fascinujicí revoluce v pojetí sportovních automobilů.

Mezi lety 1982 a 1984 získalo audi čtyři tituly světové rallye a legendární jezdci si dodnes pamatují na nezapomenutelné chvíle v roli pilota tohoto skvostu.

Originální quattro se nikdy nedočkalo přímého nástupce. Ale čtyřkolky zůstaly a tato technologie dnes reprezentuje značku po celém světě. Například díky modelu Audi RS4 z roku 2001. Od začátku výroby do konce roku 2004 automobilka vyrobila 1 815 396 vozů quattro a současný modelový program čítá 74 verzí s náhonem na všechna čtyři kola. Samozřejmě díky neustálému technickému pokroku je reputace čtyřkolek stále silnější a více atraktivnější než kdykoliv předtím. Sami výrobci označují quattro jako ideální nástroj pro trakci a emotivní jízdu, bezpečnost a dynamiku.

Audi allroad quattro s označením letopočtu 2005 je zatím ve fázi konceptu, ale už nyní slibuje nekonvenční vlastnosti a lze o něm říci, že je prvním více než důstojným nástupcem nezapomenutelného vozu z roku 1980.

 

-jj-
redakce@autodoplnky.cz
Foto: Archiv

 

mask/orange_ctverec  Pár generačních obrázků

     
     

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek