Tuning REDAKCE

Autoklub ČR slaví 100. výročí (14.05.2004)

loga/autoklubAutoklub ČR slaví 100. výročí

Člověk k sobě stále hledá někoho, kdo bude naladěn na stejnou notu jako on. Ve finále se pak tvoří zájmové spolky, kde se tito lidé scházejí, aby mohli o svém koníčku diskutovat a vyměňovat si zkušenosti. V případě automobilů vznikají kluby, které soustřeďují ve svých řadách příznivce konkrétních značek vozů. Nad nimi pak stojí ještě vyšší mocnost, Autoklub České republiky, který soustřeďuje ve svých řadách právě tyto kluby. Zdá se to logické, ovšem Autoklub (dále jen AČR) znamená mnohem více, než jen záštitu nad automobilovými spolky. Letos slaví AČR sté výročí svého založení.

Autoklub v současné době registruje na dvě stě tisíc členů, kteří jsou sdruženi v téměř sedmi stech klubech působících na území celé České Republiky. Autoklub v České republice vznikl v únoru 1904 při konání ustavující valné hromady Českého klubu Motocyklů. První název klubu zněl: Český klub Automobilistů. V roce 1910 se tyto dva kluby spojily v jeden, název však zůstal stejný. V roce 1922 se klub změnil na Autoklub republiky Československa. Tehdy pořádal sportovní akce a závody. V roce 1925 koupil dům v Opletalově ulici v Praze. Po přestavbě byl automobilový stánek otevřen dne 25. března 1929. Až do roku 1938 se zde scházeli motoristé z celého Československa. Během druhé světové války klub nefungoval, svou činnost obnovil až po válce. V roce 1948 však jeho činnost byla zakázána. Autoklub si na své znovuzrození musel počkat dalších 45 let, aby byl v roce 1990 obnoven.

Autoklub České republiky se aktivně podílí na organizaci a příprav automobilových akcí, zajímá se o zdravotně postižené motoristy, kluby historických vozidel nebo o značkové kluby. Autoklub České republiky v roce 1994 založil akciovou společnost s názvem Autoklub Bohemia Assistance, tedy ABA. V této době se tedy klub angažuje kromě jiných akcí také v přípravě služeb pro motoristy.

Členství v AČR lze získat dvěma způsoby. Buď se do AČR zaregistruje celý klub nebo jednotlivec. Formuláře jsou nabídnuty ke stažení na stránkách Autoklub.cz.

V rámci oslav stých narozenin se 23. a 24. dubna 2004 uskutečnila pod taktovkou AČR a Asociace Veteran Car Clubů mezinárodní hvězdicová jízda historických vozidel pod názvem Rallye 100 let Autoklubu České republiky. Velká jízda vedla z Opletalovy ulice přes celou Prahu zase zpátky k hlavnímu stanu AČR. Na tuto akci se přihlásilo 206 automobilů a 88 motocyklů. Nejstarším účastníkem bylo motokolo DKW z roku 1920, z automobilů pak Praga R z roku 1921. Z této spanilé jízdy přinášíme malou fotogalerii.


Jiří Juránek
redakce@autodoplnky.cz

Foto: Lukáš Juránek

 

mask/orange_ctverec  Pár obrázku z Hvězdičkové jízdy veteránů

     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek