Tuning REDAKCE

BMW i3 je plně elektrický (02.08.2011)

NOVINKY – Městské stylové auto s průhlednou střechou se znakem mnichovské automobilky nabídne zákazníkům mnohem víc než jen nízkou spotřebu. Model BMW i3, který se vedle sportovního i8 objeví v premiéře na frankfurtském autosalonu již v září, totiž bude mít výhradně elektrický pohon a prodávat se bude už v roce 2013. BMW tak zasazuje citelnou ránu plánům ostatních automobilek, které s uvedením svých elektrovozů vyčkávají.

Vozy s označením „i“ sice vyvolávají představy, že jde o Hyundai, nicméně v bavorském stylu se můžeme těšit na jednomístné číslice. Městský vůz by měl tvořit základ pro další modely, které BMW chystá. Pětidveřový hatchback bude vyroben stejně jako model i8 z hliníku a karbonového plastu (CFRP), který má být stejně silný jako ocel. V porovnání s ocelí je však o 50% lehčí.

Elektrický motor bude usazen za zadní nápravou a bude pohánět zadní kola. Výkon motoru 170 koní a 250Nm točivého momentu postačí k tomu, aby i3 akcelerovalo z nuly na stovku za osm vteřin. Maximální rychlost vozu je omezena na 150 km/h. Lithium-ionové baterie s vodním chlazením budou namontované na podlaze vozu. BMW slibuje 80%ní dobití během jedné hodiny. Dojezd na baterie ovšem nebude větší než 160 kilometrů.

V nabídce z tohoto důvodu nebude chybět REx, tedy Range Extender, což není nic jiného než instalace malého benzínového motoru, který bude fungovat jako generátor a postará se o nabití baterie. REx má ovšem fungovat i jako automatické rozhraní pro funkci Start-Stop na křižovatkách.

Nejmenší model BMW bude mít 3,84 metrů délky, 1,53 metru šířky a 2,011 metru výšky. Čtyři sedadla postačí pro čtyři dospělé osoby. Nákladový prostor vzadu nabídne 200 litrů, využít lze ale i malého prostoru pod přední kapotou.

Podle odborníků nám BMW představuje sériovou verzi, nikoliv koncept. Do výroby vozu však stále zbývají dva roky, takže uvidíme, co nás čeká v září ve Frankfurtu.

Kalkulátor povinného ručení.

-jj-
Foto: Archiv 

 

 

BMW i3 je plně elektrický

 

BMW i3 je plně elektrický

 

BMW i3 je plně elektrický

 

BMW i3 je plně elektrický

 

BMW i3 je plně elektrický

 

BMW i3 je plně elektrický

 

BMW i3 je plně elektrický

 

BMW i3 je plně elektrický

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek