Tuning REDAKCE

Brouk slaví šedesátiny (09.01.2006)

VW BroukHISTORIE - Volkswagen a všichni milovníci legendárních brouků slaví obrovské výročí. Brouk, který svou cestu začal po druhé světové válce se v prosinci dočkal velké slávy. Je z něj šedesátiletý elegán. První vůz opustil továrnu ve Wolfsburgu sedmadvacátého prosince 1945.

Zatímco celý svět šel v designu kupředu, němečtí konstruktéři se vrhli na klasičtější design a začali s produkcí vozů, která zaměstnala šest tisíc lidí ve Wolfsburgu. Automobil se díky své ceně stal lidovým vozem a tento fakt trval až do nedávna. To nedávno je datováno červencem 2003, kdy byla výroba brouků zastavena pořadovým číslem 21 529 480. Tolik bylo nezapomenutelných brouků vyrobeno.

VW Brouk – historie (tolik se o legendárním voze píše na www.vwbroukklub.cz)

Na počátku byl projekt lidového automobilu, který v první polovině 30. let vypracoval a postupně zdokonaloval Ferdinand Porsche, který se narodil 3. září 1875 v severočeské obci Maffersdorf (dnešní Vratislavice nad Nisou) v rodině klempíře.

V letech 1931 až 1934 v jeho konstrukční kanceláři ve Stuttgartu vzniklo několik prototypů lidových vozů s motorem vzadu, ale motocyklové firmy Zündapp a NSU, jimž byly tyto konstrukce určeny, se k sériové výrobě neodhodlali. V červnu 1934 uzavřel neúnavný konstruktér smlouvu s Říšským svazem automobilového průmyslu a získal tak finance potřebné k dalšímu vývoji projektu s teď už oficiálním označením Volkswagen. První funkční vzorky vznikly v období 1935 až 1936 v Porscheho garáži, tři desítky dalších byly v roce 1937 v automobilce Daimler-Benz. Na jaře roku 1938 dostal čtyřmetrový osobní automobil s dvoudveřovou karosérií typických oblých tvarů a plochým, vzduchem chlazeným čtyřválcem v zádi svoji definitivní podobu.
 
Mezitím byla v květnu 1937 založena firma Gezuvor, jejíž název byl zkratkou pro "Společnost pro přípravu německého lidového vozu", a o rok později 26. května 1938 byl nedaleko Fallerslebenu položen základní kámen budoucí automobilky a města pro její zaměstnance. Od srpna 1938 tisíce střádalů ukládali do spořitelen své marky v naději, že se snad už brzy dočkají vytouženého lidového automobilu. Koncem roku 1939 dosáhl počet předplatitelů vozu VW téměř 170 tisíc. Jenže nově budovaná automobilka se v rámci válečných příprav musela přeorientovat na vojenskou výrobu.

Místo úhledného Brouka se v roce 1940 v ještě rozestavěné továrně začaly vyrábět krabicovité terénní vozy KdF Kübelwagen (typ 82). V roce 1941 byly sice vyrobeny první sériové vozy Brouk s civilní karosérií, i ty však byly povětšinou určeny pro armádu. Souběžně s vozem Kdf 82 s pohonem zadních kol se od roku 1942 vyráběl i obojživelný automobil KdF 166 Schwimmwagen s pohonem 4x4 a sklopným lodním šroubem na zádi. Technicky zajímavý "vodník" byl vyvíjen současně s několika terénními verzemi velitelského vozu KdF s karosérií Brouka namontovanou na zesíleném podvozku s pohonem čtyř kol. Do konce války vzniklo v KdF Stadtu (budoucí Wolfsburg) necelých 70 tisíc automobilů, z nichž asi tři čtvrtiny vozů KdF 82. Už v květnu 1945 se téměř vybombardovaná továrna začala probouzet k novému životu.
 
Továrna se ocitla v britské okupační zóně a správou automobilky byl pověřen mjr. Ivan Hirst, zkušený technik a schopný organizátor. Během několika týdnů se podařilo v provizorních podmínkách rozběhnout výrobu prvních poválečných vozů Volkswagen Brouk s civilní karosérií a podvozkem zděděným z typu KdF 82. Do konce roku 1945 bylo vyrobeno 1785 automobilů, včetně typů 82 upravených na poštovní vozy a sanitky.V roce 1946 už produkce překročila hranici 10 tisíc automobilů a Brouk se začal prosazovat coby symbol poválečného znovuzrození německého průmyslu.

Více o broucích: na www.vwbroukklub.cz.

-jj-
redakce@autodoplnky.cz
Foto: Archiv

 

VW Brouk

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Seznam Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek