Tuning REDAKCE

Brouk slaví šedesátiny (09.01.2006)

VW BroukHISTORIE - Volkswagen a všichni milovníci legendárních brouků slaví obrovské výročí. Brouk, který svou cestu začal po druhé světové válce se v prosinci dočkal velké slávy. Je z něj šedesátiletý elegán. První vůz opustil továrnu ve Wolfsburgu sedmadvacátého prosince 1945.

Zatímco celý svět šel v designu kupředu, němečtí konstruktéři se vrhli na klasičtější design a začali s produkcí vozů, která zaměstnala šest tisíc lidí ve Wolfsburgu. Automobil se díky své ceně stal lidovým vozem a tento fakt trval až do nedávna. To nedávno je datováno červencem 2003, kdy byla výroba brouků zastavena pořadovým číslem 21 529 480. Tolik bylo nezapomenutelných brouků vyrobeno.

VW Brouk – historie (tolik se o legendárním voze píše na www.vwbroukklub.cz)

Na počátku byl projekt lidového automobilu, který v první polovině 30. let vypracoval a postupně zdokonaloval Ferdinand Porsche, který se narodil 3. září 1875 v severočeské obci Maffersdorf (dnešní Vratislavice nad Nisou) v rodině klempíře.

V letech 1931 až 1934 v jeho konstrukční kanceláři ve Stuttgartu vzniklo několik prototypů lidových vozů s motorem vzadu, ale motocyklové firmy Zündapp a NSU, jimž byly tyto konstrukce určeny, se k sériové výrobě neodhodlali. V červnu 1934 uzavřel neúnavný konstruktér smlouvu s Říšským svazem automobilového průmyslu a získal tak finance potřebné k dalšímu vývoji projektu s teď už oficiálním označením Volkswagen. První funkční vzorky vznikly v období 1935 až 1936 v Porscheho garáži, tři desítky dalších byly v roce 1937 v automobilce Daimler-Benz. Na jaře roku 1938 dostal čtyřmetrový osobní automobil s dvoudveřovou karosérií typických oblých tvarů a plochým, vzduchem chlazeným čtyřválcem v zádi svoji definitivní podobu.
 
Mezitím byla v květnu 1937 založena firma Gezuvor, jejíž název byl zkratkou pro "Společnost pro přípravu německého lidového vozu", a o rok později 26. května 1938 byl nedaleko Fallerslebenu položen základní kámen budoucí automobilky a města pro její zaměstnance. Od srpna 1938 tisíce střádalů ukládali do spořitelen své marky v naději, že se snad už brzy dočkají vytouženého lidového automobilu. Koncem roku 1939 dosáhl počet předplatitelů vozu VW téměř 170 tisíc. Jenže nově budovaná automobilka se v rámci válečných příprav musela přeorientovat na vojenskou výrobu.

Místo úhledného Brouka se v roce 1940 v ještě rozestavěné továrně začaly vyrábět krabicovité terénní vozy KdF Kübelwagen (typ 82). V roce 1941 byly sice vyrobeny první sériové vozy Brouk s civilní karosérií, i ty však byly povětšinou určeny pro armádu. Souběžně s vozem Kdf 82 s pohonem zadních kol se od roku 1942 vyráběl i obojživelný automobil KdF 166 Schwimmwagen s pohonem 4x4 a sklopným lodním šroubem na zádi. Technicky zajímavý "vodník" byl vyvíjen současně s několika terénními verzemi velitelského vozu KdF s karosérií Brouka namontovanou na zesíleném podvozku s pohonem čtyř kol. Do konce války vzniklo v KdF Stadtu (budoucí Wolfsburg) necelých 70 tisíc automobilů, z nichž asi tři čtvrtiny vozů KdF 82. Už v květnu 1945 se téměř vybombardovaná továrna začala probouzet k novému životu.
 
Továrna se ocitla v britské okupační zóně a správou automobilky byl pověřen mjr. Ivan Hirst, zkušený technik a schopný organizátor. Během několika týdnů se podařilo v provizorních podmínkách rozběhnout výrobu prvních poválečných vozů Volkswagen Brouk s civilní karosérií a podvozkem zděděným z typu KdF 82. Do konce roku 1945 bylo vyrobeno 1785 automobilů, včetně typů 82 upravených na poštovní vozy a sanitky.V roce 1946 už produkce překročila hranici 10 tisíc automobilů a Brouk se začal prosazovat coby symbol poválečného znovuzrození německého průmyslu.

Více o broucích: na www.vwbroukklub.cz.

-jj-
redakce@autodoplnky.cz
Foto: Archiv

 

VW Brouk

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek