Tuning REDAKCE

Česká klasika - 1000 MB (29.04.2005)

Škoda 1000 MB TuningTak tenhle článeček musí být něčím jiným. Jednak pro to, že představované auto právě mizí z mé garáže. A pak také pro to, že jde o první veterán, který jsem si pořídil. Asi jako většina mladých českých kluků s horkým řidičákem v kapse jsem prošel sto dvacítkami a žigulíky až k prvnímu pořádnému vozu: Škoda Fabia. Touha ale něco změnit mě dohnala ke koupi Škody 1000 MB z roku 1968. Interiér nic moc, kastle udělaná, chromy zachovalé a cena ucházející. Mých stopětaosmdesát centimetrů mělo vyloženě problém se složit na tuhé sedadlo a ve finále jsem se cítil jako řidič autobusu, protože obrovský volant se mi málem odíral o stehna. Převodovka na výměnu a brzdy taky nic moc. A přesto se jelo. Toliko stručně z koupi novostarého vozu.

Tisícovka je první seriově vyráběné vozidlo s motorem vzadu a náhonem zadních kol automobilky Škoda. Vůz byl vyráběn od 1. dubna 1964 do 1. srpna 1969.

Není tuning jako tuning. Plány byly obrovské. Snížení, čtyřpístkové brzdy, náporák, příčný výfuk, motor z favoritu. Nápadů bylo mnoho. Nakonec však zvítězil rozum a karoserii i technologii jsem nechal tak, jak tomu bylo již od roku 1968. Škůdka se však velice brzy dočkala nové převodovky.

Sázka na interiér

Zvenku je Škoda 1000 MB automobilem, který má šťávu a znám spoustu lidí, kteří ho dodnes považují za nejkrásnější škodovku. Interiér prošel významnou změnou. Tapecírunk se dočkal černé koženky a imitace prolisovaného plechu na stylové pásy ve spodní části čalounění předních dveří. Plech by byl na dveře moc těžký. Přístrojovka se dočkala černé barvy a po dlouhém shánění jsem se dočkal i sportovního volantu Škoda. Mimochodem ho máme stále v naší nabídce. Stylový znak Škody je použit ze samolepek na poklice. Po instalaci volantu se objevil problém s páčkami na světla a směrovky. Po nahnutí těchto páček lze volantem točit bez problémů.

Můj kamarád z Německa jednou do Čech přivezl rádio z Porsche. Pioneer ze sedmdesátých let se superdesignem stále funguje a propůjčuje vozu nezaměniteln kouzlo. Tedy až po výrobě na míru vyrobeného středového panelu. Rozhodnutí dát přístrojovku a panel do červené koženky se zdál být vynikající. Ovšem až po té, co se dílo blížilo ke konci. Teploměr i tachometr je modře podsvícen.

Exteriér: drobné úpravy
 
Příčný výfuk byl vyroben na zakázku a dočkal se také chromové koncovky. Kola zůstala v originálu, pouze maska se změnila díky dvou přídavných mlhových světel a dvou chromových přídavných dálkových světel. Původní plastová zrcátka byla vyměněna za chromové kapky.

Výkon a jízdní vlastnosti

Vůz se pyšní mizivým výkonem, i když zvládá maximálku 140 km/h. Z nulu na stovku se dostane za více než dvacet vteřin a jízdní vlastnosti se podobají nestálé lodi na moři, především ve vyšších rychlostech. Ale přesto po usednutí do starého českého vozu člověka dostane vůně šestatřiceti odsloužených let a kouzlo hezky tvarované přídě, na kterou je člověk za volantem podivně pyšný.

-jj-
redakce@autodoplnky.cz
Foto: Archiv

 

 

Škoda 1000MB  Pár obrázků Škody 1000MB

Škoda 1000MB Škoda 1000MB Škoda 1000MB
 
Škoda 1000MB Škoda 1000MB Škoda 1000MB
 
Škoda 1000MB Škoda 1000MB Škoda 1000MB
 
Škoda 1000MB Škoda 1000MB Škoda 1000MB
 
Škoda 1000MB Škoda 1000MB Škoda 1000MB
 
Škoda 1000MB Škoda 1000MB Škoda 1000MB
 
Škoda 1000MB Škoda 1000MB Škoda 1000MB

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek