Tuning REDAKCE

Design pro budoucnost (13.12.2004)

tuning-aktuality/13_12_2004_design/logo_design_01Design pro budoucnost

Pokud jste tím tunerem, který uznává tuning pouze jako zvýšení výkonu a podobně, přestaňte číst. Tento článek je totiž o designu a o tom, co budeme upravovat za několik let. Design je jednou z několika možností, jak zaujmout. Příznivci veteránských klasických sportovních vozů jsou ti, kteří svůj klenot po silnici vozí pro parádu a pomalu. Pak jsou ti, kteří výkon svého vozu ukazují všem účastníkům silničního provozu a pak to končí tak, jak to skončit jednou musí. A nemusí to být jen červený italský hřebeček Leoše Mareše. Obě skupiny mají jedno společné. Jsou „paf“ z nádherných vozů. Ale je tu jeden háček. Budoucnost. Ta je jednou z několika zvláštních otazníků každého člověka. Pro automobilové nadšence zde navíc leží obrovský kámen, který je nutné zvednout nebo přemístit. Ropy na planetě Zemi rychle ubývá a zásoby nestačí na to, abychom se svými miláčky jezdili pořád. Naším cílem ale není filozofování o pohonných hmotách na naší planetě, nýbrž pohled na práce studentů škol automobilového designu. Právě ti se totiž budou velkou měrou podílet na designu i pojmu automobilismu v několika příštích desítkách let.

Sci-fi filmy se jemně dotýkají představ, jak bude doprava v budoucnu vypadat. Koho neláká 5. Element s létajícími auty nebo Minority Report s jasně vymezenou trasou, ten ať sáhne po Já, Robot, kde Will Smith velmi obtížně zvládá rychlost své „Audiny“. Sny a realita jsou však velmi často rozdílné.

V červenci 2004 studenti španělské školy designu Elisava vystavovali v Barceloně své práce pod názvem „Mobilní technika“. Jejich projekty jsou založeny právě na otevřených vizích designu dopravy a studenti zde uvažují nad mobilitou, aerodynamikou, dopady dopravy na životní prostředí, ergonomii, materiály, výrobu, bezpečnost, technologie i estetické principy. Zároveň se ale snaží svými designy zaujmout známé automobilové značky. A lze říct, že stejný cíl mají také ostatní školy z celého světa.

V rámci Retro Prague se mohli návštěvníci setkat s návrhy a designérskými pracemi na výstavě, která byla věnována českým automobilovým kreslířům, návrhářům a výtvarníkům. Mezi vystavenými pracemi byla například studie nového českého kabrioletu Škoda Felicia. Zde mohli návštěvníci vidět, že ač se model vyráběl před pětačtyřiceti lety, v novém kabátu lze stále rozpoznat linie a tyto linie zůstávají zajímavé i pro současného spotřebitele.

Design automobilů je bezpochyby jednou z nejčastějších voleb malých kluků, kteří touží být návrháři nových automobilů. A když ne těch nových, tak těch upravených. A tento sen si v současné době plní většina tunerů, kterým brání v realizaci nepříliš naplněná peněženka. Design je v prostém překladu vzhled. A pod tímto pojmem si lze představit naprosto cokoliv. Lidská fantazie nezná hranic a jak budou vypadat automobily zítřka lze ztěží odhadnout. Následující fotografie mohou čtenářům pomoci v orientaci, kam míří světoví návrháři a co nás v příštích letech čeká.

 

-jj-
redakce@autodoplnky.cz
Foto: Archiv

 

mask/orange_ctverec  Pár obrázků designu pro budoucnost

     
     
     

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek