Tuning REDAKCE

Detroit - Bez ladu a skladu (17.01.2005)

tuning-aktuality/00_rok_2005/17_01_2005_detroit/logo_detroit_01Detroit - Bez ladu a skladu

Už to běží. Tisícihlavé davy, unavené hostesky a krásky s umělým úsměvem, nekonečné blýskání fotoaparátů a spousta zvolání „Ty vole, koukej!“ ve všech světových jazycích. Detroitský autosalon jede na plné obrátky a zdá se, že bude ještě úspěšnější než loni. A to nejen díky naprosto unikátním automobilům, které jsou letos na autosalonu představeny, ale i díky několika milionům dolarů, který autosalon na sobě vydělá.

Málo krajanů se letí do Detroitu na velkolepou prezentaci toho nejlepšího připraveného pro tento rok podívat. Ovšem i těch pár vyvolených budou do slova „slintat“ nad výjimečností tohoto ročníku. Pro všechny „speedofily“ je totiž připravena nadílka nadupaných „kárek“, které doplňují sexy tvary promyšlených SUVéček a své pozornosti neujde ani H3 od Hummeru už jen kvůli nízké pořizovací ceně.

O sportovních ikonách jsem Vás informoval již v minulém týdnu, ale nedopatřením mi unikl Lexus LF-A s výkonem 500 koní. Američané v Detroitu mohou tak maximálně snít o neomezené rychlosti v Německu. Není divu, když na každé třetí míli stojí v odstavném pruhu policejní vozidlo a veškerou dopravu brzdí značky s omezením rychlosti. Ovšem ti správní milovníci rychlosti vědí, kam zajet a kdy.

Světová premiéra se týká třiadvaceti vozů, návštěvníci autosalonu si nyní prohlížejí na dvacet nových konceptů a novinkami na americkém trhu jsou Aston Martin Vanquish S V12, BMW 5 Sport Wagon, Mini Cooper S John Worksh Edition, Hyundai Sonata a Audi A6 Avant.

Kdo není v Detroitu, jako by nebyl. Jenže „vysolte“ takových tisíc jen tak. A sumu za letenky, vstupné, ubytování, pronájem automobilu nebo taxíky a jídlo vynásobte aspoň dvakrát, protože si přece nenecháte ujít akci SEMA Las Vegas. No, doufejme, že alespoň na brněnském autosalonu uvidíme pět z nových vozů. Otázkou je, jestli je to vize optimismu nebo pesimismu. 

Nejdůležitější informací však je přítomnost stovek tuningových firem, které s sebou přivezly do Detroitu to nejlepší, co nabízejí. Důkazem toho může být New Beetle Cabrio se sníženým rámem střechy důvtipně pojmenováno Ragster. Ovšem tím nabídka detroitského autosalonu nekončí.

Na scéně se objevil Jeep Hurricane, který si od výrobce zaslloužil dvojité srdce. A to ne ledajaké. Chrysler použil 5.7 litrový osmiválec Hemi. Vůz má tak výkon 335 koní na každé straně. Výkon vozu je tak 670 koní při maximálním točivém momentu přes 1000 Nm. Hurricane tak zvládne stovku pod pět vteřin.

Ale Detroit v ucelené představě neznamená jen krásné ženy a krásná auta. Autosalon totiž přinese detroitskému regionu kolem 580 milionů dolarů. To je v porovnání s loňským rokem nárůst kolem pěti procent. Ekonomičtí analytici se však shodují v tom, že na nárůst má vliv také stále klesající americká měna a také vysoký podíl zahraničních firem na americkém trhu. Průměrnou životností modelu je v současné době něco přes pět let a jak odborná, tak laická veřejnost je podobným akcím jako je tento autosalon velice nakloněna.

Otázkou je, jestli letos bude převýšen počet návštěvníků, který loni čítal přes osm set tisíc hlav.


Jiří Juránek
Redakce@autodoplnky.cz
Foto: Archiv

 

mask/orange_ctverec  Pár obrázků z letošního Detroitu

     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek