Tuning REDAKCE

Excelentní Exige jede na scénu (14.01.2005)

tuning-aktuality/00_rok_2005/14_01_2005_exige/logo_exige_01Excelentní Exige jede na scénu

Smíšené pocity z Lotusu Exige ve mě zůstávají i přes půlroční propast. Připraven ve stříbrné barvě a okruhové verzi stál na parkovišti ve Stuttgartu připraven na divokou jízdu do vrchu směrem k televizní věži směrem na Degerloch. Lotus vyrobil úžasné auto. Ovšem rozměry myší díry pro nástup do vozu znemožnily mým sto osmdesáti pěti centimetrům jízdu roku. Proto zůstávám celkem chladný, když se na scéně objevuje Lotus Sport Exige, silák s výkonem 400 koní. Šestiválec napasovaný do motorového prostoru je to, co si všichni fandové tohoto vozu přáli. Ovšem tento výjimečný kousek zůstane osamocen. Jde totiž o unikát vystavěn pro různé asijské závody.

Základ vozu tvoří sériový Exige. Ovšem ten má základ ve čtyřválci od Toyoty s výkonem 192 koní a maximálním „krouťákem“ 181 Nm. K dokonalé performance pak stačí několik esencí. Třílitrový šestivál z regálů společnosti GM. Nutné je podotknout, že nadupaný Exige je o 25 kilo lehčí než jeho sériový bratříček. Stovku zvládá pod pět vteřin a maximálku bohužel tvůrce tají.

Vedle výkonného agregátu však nesmí chybět účinné brzdy a kotouče zde mají 344 milimetrů ve předu a 330 milimetrů vzadu. Šířka karoserie je o deset centimetrů větší a rovněž délka čítá o 35 centimetrů více. Optický dojem silného rváče je podtržen novými spojlery a tradičním nasávačem vzduchu na střeše.

Vůz je odlehčen na minimum, takže i interiér je „okleštěn“ na maximum. Uvnitř se nachází pouze jedno sportovní sedadlo a samozřejmě nová spojková skříň ozdobena ovládacími tlačítky a stylovým tlačítkem startu. V přístrojovce autorádio nehledejte, přes řev motoru by stejně nebylo slyšet.

Exige se povedl a závodní tratě tak budou svědky dalšího výjimečného zážitku.


Jiří Juránek
redakce@autodoplnky.cz
Foto: Archiv

 

mask/orange_ctverec  Pár obrázků Lotusu Exige

     

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek