Tuning REDAKCE

Fiat Grande Punto Abarth SS (05.09.2007)

Fiat Grande Punto Abarth SSNOVINKY - Absolutní hvězdou na stánku Fiatu bude na autosalonu ve Frankfurtu bezpochybu model prototypu Grande Punto Abarth Supert Sport (esseesse). Elegantní hatchback se představí v novém kitu, který zvyšuje robustnost karoserie a výkon motoru k velice zajímavým 180 koním. Logo Abarth bude zdobit celý automobil včetně kol. Dříve byl Abarth synonymem rychlosti a nyní se závodní značka vrací, aby dala úspěšnému Fiatu další důvod jak obsát v konkurenčním boji. A v budoucnu nezůstane jen u Grande Punta. Již za rok se má objevit také malá pětistovka s logem štíra.

Úpěch vozů Abarth byl nevídaný. Již v roce 1958 se Fiat 500 pyšnil výkonem 13 koní a maximální rychlostí 85 km/h. Verze Abarth z něj ale udělala střelu. S výkonem 26 koní Fiat téměř létal rychlostí 118 km/h. Grande Punto je však nové a má moderní styling, který může oslovit řadu zákazníků konkurenčních značek. Další informace o novém Puntu Abarth chybí, po autosalonu se však výrobce bude prezentovat oficiální fotogalerií a technickou specifikací.
 
Zůstaňme však u muže, který to všechno začal. Jmenoval se Karl Abarth a narodil se 15. listopadu 1908 ve Vídni. Rakouský rodák začal závodit na kole, později přešel na motocykl. S motocyklem zvládl dvě sezony ve stáji DKW, po zranění v roce 1929 přešel na motocykl se sajdkárou. Se závoděním skončil během války, kdy utekl z Rakouska do Itálie. Začal pracovat pro Ferdinanda Porsche, který ho později angažoval ve vývoji závodního monopostu Cisitalia F1. Abarth se nechává přejmenovat a stává se italským Carlo. V roce 1949 založil firmu Abarth&C. Společníka mu dělal Armando Scagliarini. Firma se od počátku prezentovala logem štíra, podle Abarthova znamení.

Abarth 204A byl první vozem, který firmu opustil. Dokázal vyvinout rychlost 190 km/h. Motor pocházel z Fiatu 1100. Ovšem Abarth byl natolik zručným "tunerem", že upravil motor a výfukové potrubí tak, aby jeho první vůz byl mnohem lepší než Spider Cisitalia, na jehož základu byl postaven. Právě tímto modelem si také Abarth vybral svou značku a začal externě pracovat pro Fiat. Automobilka v roce 1971 firmu Abarth kupuje. Carlo Abarth zemřel 24. září 1979 ve Vídni.

-jj-
redakce@autodoplnky.cz
Foto: Archiv

 

Fiat Grande Punto Abarth SS

 

Fiat Grande Punto Abarth SS

 

Fiat Grande Punto Abarth SS

 

Fiat Grande Punto Abarth SS

 

Fiat Grande Punto Abarth SS

 

Fiat Grande Punto Abarth SS

 

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek