Tuning REDAKCE

Historie automobilů - Prolog (05.11.2004)

tuning-aktuality/05_11_2004_historie/logo_historie_01Historie automobilů - Prolog

Pro chladné zimní večery jsme pro Vás připravili seriál o historii automobilů, a to především těch sportovních. Dnes začneme krátkým vstupem do dějin automobilů a náhledu na stránku života, která mnohým lidem ten jejich navždy změnila. Automobily.

 

Prolog

Již s první lokomotivou bylo jasné, že všechno na celém světě bude jinak. Lidé se na svět začali dívat jinak. Kočáry tažené koňmi nebo samotná jízda na koních už nepředstavovaly takovou únavu jako kdykoliv předtím. Doprava a komunikace se dočkala transformace během světové průmyslové revoluce v letech 1750 – 1900. Do té doby pouze prašné nebo kamenité cesty se v polovině osmnáctého století začaly formovat ve Velké Británii v dokonalou infrastrukturu a to jak z hlediska silnic, tak kanálů, protože komunikace samozřejmě neznamenala jen zemní provoz. O sto let předtím se kontinentální Evropa mohla chlubit řadou dobrých silnic a dopravních cest. Silnice se zpevněným povrchem byly vybudovány v sedmnáctém století ve Francii a začátkem osmnáctého století vývoj pokračoval do Německa. V těchto souvislostech se hovoří o oddělení tvrdého povrchu od štěrkového podkladu takzvaným drenážováním, které světu dal Pierre Trésaguet z Francie. J.L. McAdam na začátku devatenáctého století představil dlážděné silnice.

Na dopravu se je nutné dívat z hlediska potřeby a přesunu z místa na místo. Zábava se z automobilismu stala až ve dvacátém století. Do té doby byly vozy vyvíjeny pouze pro užitek a urychlení k přesunu z jednoho místa na druhé. O tom svědčí i vynález parní lokomotivy Stephensonem. Zde již lokomotivy využívaly permanentní cesty ze železných kolejnic. Vedle nich se rozvíjely i takzvané silniční lokomotivy, které se ale na trhu moc dlouho neohřály a byly používány pouze pro tažení těžkých nákladů. Posledním vývojem v dopravě byly parníky. Parník je od slova pára, takže srdcem této dopravy byl parní stroj a první pokusy uvést loď tímto způsobem do pohybu se uskutečnily v roce 1775 ve Francii na řece Seině.

Automobilový průmysl se začal psát ve druhé polovině devatenáctého století. Tehdy totiž Gottlieb Daimler společně s Wilhelmem Maybachem začali stavět čtyřdobý motor, na který v roce 1877 obdrželi patent. Tento patent byl připsán Christianu Reithmanovi, který se na výrobě motoru také podílel. Prvním motorovým prostředkem tak byl velocipéd, který byl před zraky veřejnosti představen poprvé v roce 1885 v Bad Canstattu ve Stuttgartu nedaleko Daimlerovy dílny. Chytré knihy popisují první jízdu takto: „Motor si nasává sám z nádržky benzín, jehož přítok reguluje cyklista kohoutem. Motor se uvádí v činnost tím, že se pod žhavící trubkou zapálí lampa. Motor se pak natočí klikou. To je hotové během minuty. Motor pracuje tiše, protože do vedení výfukových plynů je zabudován tlumící hrnec. Kolo ještě stojí. Má-li se rozjeti, sedne si cyklista na ně, uchopí řidítka a spojí motor s kolem velocipédu. To se děje pákou, šňůrou a napínací kladkou. Ta totiž přitahuje hnací řemen k řemenicím. Podle napětí hnacího řemenu jede kolo pomalu nebo rychle. Také brzda je přitahována šňůrou. Položením páky zpět se řemen uvolní a jízda končí.“ Zápolení o to, kdo byl první v postavení automobilu nekončí, první díl Historie automobilů s Autodoplňky.cz ano.

 

Jiří Juránek
redakce@autodoplnky.cz
Foto: archiv

 

 

tuning-aktuality/05_11_2004_historie/1

tuning-aktuality/05_11_2004_historie/2

tuning-aktuality/05_11_2004_historie/3

 

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek