Tuning REDAKCE

Jaguar XJ oslavuje čtyřicet let (13.08.2008)

NOVINKY – Když se řekne Jaguar, někomu se vybaví dokonalé černé šelmy, jiným ovšem na mysl vyvstane luxusní charismatický vůz, který je ekvivalentem britské elegance a vybraného chování. Model XJ letos slaví své čtyřicáté narozeniny. Za tu dobu se prodalo přes devět set tisíc vozů XJ a automobilka tak má právo oslavovat.

Oslavy počítají například i se závodem Grand Prix na Nürburgringu v Německu. Tam by se také měl objevit první model XJ, který byl vyroben v září roku 1968. Tehdy byl vlajkovou lodí automobilky. Do roku 1990 byl vůz designován stále stejně. Velká maska chladiče a aristokratické tvary. Označení XJ vzniklo spojením slov eXperimentální Jaguar. Originální XJ mělo pod kapotou 2,8 a 4,2 litrové motory. V roce 1972 se objevil ale také 5,3 litrový dvanáctiválec, který dokázal vůz vést až k maximální rychlosti 238 km/H. Tehdy šlo o nejrychlejší sedan na světě.

Na oslavách na okruhu v Nürburgringu se objeví úplně první vyrobený XJ, který vlastní Sir William Lyons, model z roku 1972, který patřil Královně matce.  Chybět nebude ani limitovaná edice nového modelu s názvem Portfolio. Kdy se oslavy uskuteční, automobilka neprozrazuje.

-jj-
redakce@autodoplnky.cz
Foto: Archiv

 

Jaguar XJ oslavuje čtyřicet let

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek