Tuning REDAKCE

Jarní sraz Škoda v Pávově (05.05.2004)

loga/logo_pavov_jaro_aktJarní sraz Škoda v Pávově u Jihlavy byl komorním setkáním s bohatým programem

První květen s sebou kromě svátku práce také přinesl několik akcí v celé ČR. U Mnichova Hradiště se konala tuning párty místo na letiši ve Kbelech, v Liberci bylo otevřeno nové Automuzeum a v Jihlavě na Pávově se uskutečnil pod taktovkou Stinger clubu Jarní sraz majitelů vozů Škoda 1000 MB – 110R. V roce 2002 založený Stinger club uspořádal svůj první sraz už loni. Začátečnické chybičky pořadatelé letos vypustili a na jarním škodováckém srazu bylo sice trochu komorní prostředí, zato však mnohem zajímavější program a účastníci se dočkali i příznivého počasí. Tuningové srazy vládnou sprinty a soutěžemi o nejhlasitější aparaturu či nejkrásnější vůz. Na tomto srazu byly programem jak sprinty, tak volba krásy, automobilová orientační soutěž, jízda zručnosti, složení palivového čerpadla či tzv. „Kilokvíz“ určený pro opravdové znalce škodovkářské éry.

Tuning? – jak se to vezme!
Tento sraz není tuningovým srazem! I sem však dorazily vyladěné tisícovky a kupátka. Na letiště v Komárovicích, kde se konala sportovní část srazu, dorazilo i vyvedené kupé 130 RS, VW Scirocco, zlatá Alfa Romeo nebo Peugeot 605. Tento komorní sraz je však určen především pro majitele řady škodovek 1000 MB, 100, 110, 110 R, a to v jakémkoliv stavu. (?!) Proto zde byla také možnost vidět vedle nablýskaných krasavců také pár zrezlých „popelnic“, na které však byli majitelé náležitě hrdí. Odstrašující byla také „stodesítka“ ve fialové barvě v pokročilém stádiu rozkladu, která však na sprintu překvapila motorem z Felicie a velice pružnou akcelerací. Ta si ve volbě krásy vysloužila titul „Nejhorší Paštika“. Ačkoliv tedy tento sraz nebyl tuningovým srazem, bylo se na co koukat a pořadatelé některých jiných srazů by se mohli ledasčemu přiučit.

AOS – Automobilová orientační soutěž
Orientační automobilovou soutěž rozhodně nelze pořádat na srazu, kam se pravidelně sjíždí více jak stovka motoristů. Minisraz, kde se ukázalo kolem třiceti aut, pak je ale nejlepší příležitostí zkusit jízdu s navigátorem a ve vymezeném čase stihnout projet třicetikilometrovou trasu a ještě přitom plnit dané úkoly. Na startu soutěže se seřadilo devatenáct vozů, které vyráželi na trasu po dvou minutách. Banální úkoly v podobě zjištění nadmořské výšky dané vesnice, napsání nejvýraznějšího nápisu na zdi mostu nebo určení původu vraku vozidla v jedné vesnici značně zkomplikoval úkol požadující přesný počet božích muk po cestě. Úkol nabrat v Lukách nad Jihlavou v kašně vodu do 1,5 litrové láhve se zdál v první chvíli nesmyslný, naplněné lahve později ale sloužily jako pomůcka při jízdě zručnosti – slalomu.

Sprint, volba krásy a spanilá jízda
Cílem orientační soutěže byla zřícenina hradu Rokštejn. Odtud se pak účastníci soutěže vydali spanilou jízdou do nedalekých Komárovic na letištní plochu. Zde na ně čekalo dalších zhruba patnáct nadšenců, kteří se těšili na volbu krásy. Letošní ročník přinesl malou inovaci, neboť volba krásy probíhala v kategoriích vozů Škoda 1000 MB, Škoda 110 R, Škoda 100 a Speciál (sem se řadily všechny ostatní vozy srazu, které se nevešly do těchto kategorií – byly zde Ford Zephyr, Škoda 1201 sedan či Škoda 120). Sprintu na 400 metrů se zúčastnila většina účastníků srazu a závody se uskutečnily bez jakýchkoliv kázeňských problémů. Spokojeni tak viditelně byli jak jezdci, tak diváci. Slalom dokázal některým jezdcům, že v šedesátých a sedmdesátých letech škodovky neměly tak snadné řízení jako mají dnes.
Spanilá jízda při rychlosti padesát kilometrů v hodině nebyla příjemná pouze řidičům, kteří na trase Puklice – Jihlava spěchali v odpoledních hodinách na noční směnu nebo za zábavou. Předem naplánovanou trasu se podařilo projet bez sebemenších problémů.

Sobotní večer patřil diskusím a povídáním v restauračním zařízení. V neděli se zbytek příznivců škodovek účastnil soutěže o složení palivového čerpadla na čas a testu ze znalostí historie a techniky vozů škoda. Tuningové srazy jsou bezesporu bezchybnou podívanou na krásné vozy. Jarní sraz škodovek však byl příjemnou změnou, kde nezáleželo na výkonu motoru nebo počtu led diod v interiéru.

 

Fotogalerii naleznete ZDE


Jiří Juránek

redakce@autodoplnky.cz

Foto: autor

 

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek