Tuning REDAKCE

Komentář-autem k trvalé zácpě (22.07.2005)

Máte problémy se zácpou? Abych řekl pravdu, tak beze strachu tvrdím, že také. Dé jednička už se nedá absolutně projet v klidu. Zastavíte se kvůli kamionu, zastavíte se kvůli opravám, na kterých nikdo nedělá, zpomalujete bezdůvodně, protože někdo zapomněl odvést značky a především se neustále nervujete, protože ve vašich sto padesáti vám stále někdo dejchá na zadek a snaží se vás blikáním a dálkovými světly smést ze silnice, potažmo ze světa. No comment!

Měsíční bilance ježdění končí na mém autě těsně pod hranicí deseti tisíc kilometrů. Mohou za to relaxační jízdy na venkovských cestách (úžasně v lepším stavu než silnice první třídy) a především cesty na tuningové srazy a pak přejíždění mezi filiálkami v rámci podniku, kde pracuji. Každým novým kilometrem nacházíte stále větší smysl v nově odsouhlaseném bodovém systému. Zapomeňte na moralizování, protože současná situace u nás ještě není natolik děsivá jako by mohla být.

Dvanáct bodů sice není taková paleta jako osmnáct v Německu, ovšem umožní nám to konečně přemýšlet o následcích. Devět včerejších omezení a uzavírek na dálnici D1 svědčí o naprosté krizi našich komunikačních cest a městské okruhy jsou často výsměchem infrastruktuře. Do toho všeho se do všech tří pruhů, které jsou na našich dálnicích spíše zvláštností cpou kamiony, a to bez absolutního zájmu o vaše brzdy. Leknutí, zaváhání, chyba, nezvládnutí a doživotní zácpa.

Automobiloví výrobci sází na super kupátka a my zblbnutí milovníci automobilů jim to žereme i s navijákem. Poslední mohu jmenovat nástupce Laguny a z ní vycházející kupé. Viz. foto. Silnice nic moc, ale přesto raději koupíme vůz, který je prostě sexy a mnohem přitažlivější s dokonale splývavou zádí nebo s výkonem pod kapotou. Zde zácpa vzniká až po zaplacení obnosu za tento vůz – věřte, že dlouho nepustíte další peníze do oběhu.

Pokud přemýšlíte nad smyslem tohoto komentáře, pak se zkuste zamyslet, jak moc vás znervózňují ostatní řidiči a kolikrát za cestu do práce polohlasem nebo s vervou označíte řidiče protijedoucího nebo předjíždějícího auta za debila a dalšími vybranými slovy. Máme nové vozy, staré komunikace, starý styl řízení a neohleduplnost, která má za následek spoustu karambolů.

Pointa? Za každou dopravní zácpou stojí chyba nějakého člověka. Nemusíte čekat, je to pouze sled několika chyb, které se stanou ve chvíli, kdy to nejméně potřebujete. Bodový systém je zácpa systému, který stejně nebude tak funkční, jak se na první pohled zdá. Své možnosti v něm objeví majitelé autoškol a samozřejmě zkorumpovaní policisté, kteří si přijdou na mnohem větší peníze.

Jiří Juránek
Redakce@autodoplnky.cz
Foto:archiv


Renault Laguna NEW

 

Renault Laguna NEW

 

Renault Laguna NEW

 

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek