Tuning REDAKCE

Koncept Ford Mustang GT R (04.06.2004)

loga/autoklubMustang se vrací na závodní dráhu v konceptu Mustang GT-R

Už jste ho viděli? Uff. Mustangy miluju, ale když jsem poprvé spatřil tuhle bestii, Eleanora musela na chvíli stranou. Ford mě dostal. Je mi jedno, co umí Focus RS, je mi fuk, že dali Káčku stahovací střechu a dokonce mě nyní nechává chladným i Ford GT. Je to tak. Nejagresivnější bestie, kterou jsem kdy viděl, si brousí své tři řady zubů na všechny movité pány se sportovním srdcem závodního jezdce. Proč ty tři řady zubů? Protože nový Ford Mustang GT-R je nabroušený žralok, který je hoden se ujmout pokračovatele klasického Mustangu. Dámy a pánové, raději si sedněte, protože přijíždí nová Eleanora!

Brutální krasavec se třpytí pod světly reflektorů na newyorském autosalonu a návštěvníci nedýchají. Ford Mustang GT už ve fialové metalíze viděli všichni. Ale tady stojí něco, co je opravdovým pokračovatelem legendy. Model připravený závodit na okruzích. A jak nejlépe oslavit čtyřicáté narozeniny, než pokračovatelem slavných muscle cars?

Jak vlastně vzniká závodní legenda? Ford ve své době měl s Mustangem velké úspěchy na SCCA závodech či SCCA Trans-Am. A může vesele pokračovat, protože ho s otevřenou náručí přivítá SCCA Trans-Am, GrandAm Cup či FIA. Díky těmto úspěchům je nový GT-R postaven z pětaosmdesáti procent klasického Mustangu. Ford závodní verzi oblékl do jasné barvy Valencia Orange, čímž naznačuje své čerpání inspirace z modelu Boss 302 z roku 1970, který se objevil na scéně s barvou Grabber Orange.

Svalnatému tělu nového Mustangu dominuje obrovská maska s agresivním pohledem. Na mřížku chladiče se vrátil běžící kůň a kapota je vyrobena z karbonu. Z ní zvolna vyplouvá vyvýšený geometricky dokonalý nos. Prolisovaným bokům vládnou dva výfukové otvory, které jsou vyvedeny před zadními koly. Kola. Dvaceti palcové ráfky jsou obuty v závodních slickách.

Mustang GT-R by se zcela jistě obešel i bez přítlačného karbonového křídla, ovšem díky síle je tento rozměrný kus hmoty na místě a zepředu i z bočního pohledu vozu sluší. A pomalu se dostáváme k srdci tohoto vozu. Petilitrový Cammer vychází ze sériového osmiválce o obsahu 4.6 litru. Kované ventily, písty, ostré vačky či nové vstřiky dokázaly z motoru vytvořit mnohem silnější bestii o výkonu 440 koní při 7 tisíc otáčkách za minutu. Vůz je opatřen šestistupňovou manuální převodovkou.

Interiéru vévodí strohá závodní výbava s použitím karbonových doplňků. Volant převzal praktičnost ze závodů F1 a řidič většinu ovládacích prvků nalezne právě zde. Dokonce i tachometr a signalizaci upozornění na nebezpečné situace. Na přístrojovce vedle temných kruhů, kde měl být umístěn tachometr a otáčkoměr, zůstaly jen měřiče tlaku oleje a teplota vody.

Jestli uvažujete nad tím, že byste tohoto divokého poníka chtěli mít doma na dvorku, tak vás musím zklamat hned teď. Tento vůz je opravdu určen jen na okruhy. Ovšem Ford nabízí díly montované do tohoto vozu ve svém katalogu Ford Racing. Takže pokud už seženete peníze na sériového Mustanga GT, sen o GT-R už nemusí být tak neskutečný. A pokud si dovolíme spekulovat, tak Ford si nenechá ujít příležitost prodat pár kousků ve sportovním ladění. Už jen kvůli audio systému, který se rozhodl do těchto vozů montovat.

 

Jiří Juránek
redakce@autodoplnky.cz
Foto: Archiv

 

mask/orange_ctverec  Pár obrázku Mustangu GT R

     
     
     
     

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek