Tuning REDAKCE

Mercedes M-Class Edition 10 (20.07.2007)

Mercedes M-Class Edition 10NOVINKY - Mercedes-Benz slaví. Desáté narozeniny má úspěšný model třídy M. Dobře prodejné SUV bylo vyrobeno již v počtu 850 tisíc kusů. A při příležitosti výročí se výrobce rozhodl připravit atraktivní speciální edici s názvem Edition 10. Jak už je to u Mercedesu zvykem, speciální edice bude naprosto luxusní. Dvaceti palcová kola, bi-xenony, speciální lakování a dokonalý interiér. Co je ale nejdůležitější, v prodeji bude už na podzim tohoto roku.

Edition 10 vzdává hold automobilu, který před deseti lety byl pionýrem v oblasti třídy SUV. Ve srovnání se sériovou verzí tohoto modelu, bude mít výroční edice logo speciálu "Edition 10" nejen v exteriéru, ale také v interiéru. Výrobce v tiskové zprávě zdůrazňuje především dvaceti palcová kola s pneumatikami o rozměrech 265/45 R20, která výrazně napomáhají celému vzezření vozu. Bílý lak "calcite white" pak dokazuje exkluzivitu celéo speciálu. Volitelně lze ale využít nabídky černé obsidian nebo stříbrné iridium barvy. Stylové jsou i přední lampy s bi-xenony a mlhová světla. Přední maska pak imituje titan. Záď zdobí dvě koncovky výfuku v chromu. Skla vozu mají modrý nádech a kliky dveří a ochranné lišty jsou v chromu.

Standardním vybavením bude sedmi stupňová automatická převodovka 7G-Tronic, která výkon vozu bude přenášet permanentně na všechna čtyři kola. V nabídce nechybí ESP, 4ETS trakční systém nebo podvozek Airmatic. Pod kapotou bude osmiválcový diesel, dva dieselové šestiválce a osmiválcové benzínové verze s maximálním výkonem 272 a 388 koní.

 

Deset let v Tuscaloose - německo-americký příběh o úspěchu

První generace třídy M (W 163) byla poprvé prodávána v roce 1997. Jako první model ukázala konkurenci cestu, jak má vypadat SUV. S pohonem všech čtyř kol ve standardu nabídla kombinaci komfortu a jízdních vlastností, důraz na bezpečnost pasažérů, a to pro silniční i terénní použití. Adaptabilita vozu SUV - Sports Utility Vehicle byla tak vysoká, že si ji hned oblíbily tisíce zákazníků. První generace se dočkala 600 tisíců kusů a nového modelu, který se objevil až v roce 2005 (W164) bylo do dnes prodáno již 250 tisíc.

Jako první generace, také současná třída M je vyráběna v závodě DaimlerChrysler v Tuscallose v americkém státě Alabama. Výroba byla zahájena 21. května 1997, dva roky po tom, co se začala továrna stavět. Navíc to byl první závod, který začal vyrábět osobní vozy mimo území Německa. Krátce po začátku výroby bylo investováno dalších sto milionů (k prvotním 300 milionům) amerických dolarů, a to kvůli neobvykle vysokému zájmu o nový vůz. Tato investice zajistila zvýšení výrobní kapacity z 60 do 80 tisíc vozů za rok. V roce 2002 závod v Tuscaloose vyrobil 88 tisíc vozů, což právoplatně považuje vedení automobilky za obrovský úspěch. Mezi rokem 1999 a 2002 se třída M vyráběla také v závodě Magna Steyr v rakouském Grazu, kde se vyráběl legendární model třídy G.

 

Mercedes Benz vyrábí vozy s pohonem všech kol již sto let

Desáté výročí třídy M je nic proti stému výročí začátku prací na technologii pohonu všech čtyř kol. V závodě Marienfelde v Berlíně se totiž v roce 1907 podařilo vyrobit první osobní vůz s pohonem všech kol. Vůz byl designován Paulem Daimlerem a byl používán německou imperiální koloniální kanceláří v Jižní Africe, nynější Namibii. Technologie byla použita na 3,6 tunovým voze, který svou délkou nabízel místo šesti pasažérům. Vedle pohonu všech kol tento vůz vynikal možností zatáčet všemi koly, což zlepšilo jeho manévrovatelnost. Jméno vozu bylo Dernburg Wagen, po vedoucím koloniální kanceláře Bernhardu Dernburgovi. Vůz za několik let najel více než deset tisíc kilometrů.

-jj-
redakce@autodoplnky.cz
Foto: Archiv

 

Mercedes M-Class Edition 10

 

Mercedes M-Class Edition 10

 

Mercedes M-Class Edition 10

 

Mercedes M-Class Edition 10

 

Mercedes M-Class Edition 10

 

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek