Tuning REDAKCE

Mercedes SLR-pozadí výroby (11.06.2004)

loga/autoklubMercedes SLR McLaren-pozadí výroby

Sériová výroba. Pojem naprosto známý všem, kdo si kdy koupili jakékoliv auto bez rozdílu značky v takovém stavu, jako kdyby právě vyjelo z továrny. Taková auta upravujeme, abychom si s nimi byli blíž, a aby přesně vystihovaly naši osobnost. A pak tu jsou automobily, které tuning nepotřebují. Mezi ně lze zařadit také Mercedes Benz SLR McLaren. Proč? Protože jeho výkon je úžasný, jeho tvary jsou úžasné a přesně vystihuje to, po čem touží milovníci automobilů. McLaren jsem poprvé na vlastní oči viděl v Essenu loni v listopadu. Prostě majestát. Upřímně závidím všem, co ho mají i těm, kteří ho budou mít. Byly o něm napsány desítky článků, ale málokdo se zmínil o výrobě tohoto supersportu. Takže jak to vlastně „dělají“ pánové ve Wokingu?

Výroba Mercedesu Benz SLR McLaren v Technologickém centru McLaren v anglickém Wokingu kombinuje to nejlepší ze dvou motoristických světů: výhody výrobního systému Mercedes Benz a odborné znalosti a zkušenosti McLarenu ve výrobě sportovních vozů. Technologické centrum McLaren (TC McLaren) bylo oficiálně otevřeno dvanáctého května 2004. Slavnostního ceremoniálu se účastnila i její Výsost Královna v doprovodu královské výsosti Vévody z Edinburghu. TC McLaren je novou společností silné skupiny McLaren Group, která patří ze 40 % firmě Daimler Chrysler. Přibližně 140 kvalifikovaných pracovníků se zde podílí na výrobě SLR. Tento Mercedes je dostupný v limitujícím počtu, aby si ponechalo svůj exkluzivní charakter. Během sedmiletých příprav tohoto vozu bylo plánováno, že závod ve Wokingu opustí 3500 tisíce vozů. Závod je vybaven nejmodernější výrobní technologií. TC McLaren zabírá cca 22 500 metrů čtverečních plochy, z čeho je 4000 metrů čtverečních určeno pro výrobu Mercedesu Benz SLR McLaren.

Tento vůz ztělesňuje tradici a fascinace obchodní značky Mercedes Benz. Je vyroben s použitím vysoce kvalitních komponentů vyrobených specialisty z partnerské společnosti Mercedes Benz a McLaren. Osmiválec pochází od Mercedes AMG GmbH v Affalterbachu, zatímco specialisté z McLaren Composites v Portsmouthu dodávají díly karbonové karoserie v bílé barvě. Díly karoserie jsou do Wokingu dopravovány z Portsmouthu lodí, což je zhruba stokilometrová vzdálenost. Tělo SLR je lakováno moderními procesy lakování naproti montážní hale, což má výhodu rychlého přesunu dílů a vozů. Finální montáž vozu je převážně zpracovávána ručně, přičemž vůz prochází devíti stanicemi podél linky, která je zhruba 80 metrů dlouhá. Každý krok je v lince proveden standardními procesy výrobního systému Mercedes Benz, který byl přizpůsoben také zde. Hlavně kvůli zvláštním požadavkům při výrobě SLR.

Každý vyráběný vůz prochází „bránou kvality“ před vjezdem do každé následující stanice. Tato „brána kvality“ zde splňuje účel absolutního zajištění kvality, na kterou je zde brán největší zřetel. Montážní proces ukončuje finální rolling test, kde pracovníci ladí a dělají poslední úpravy na podvozku.

Principem výroby motorů pro SLR je Jeden muž – jeden motor. Mercedes AMG má bohatou historii a 5,5 litrový motor pro SLR je zde vyráběn se speciální péčí. Odpovědný inženýr podepisuje etiketu na motoru AMG V8 vlastnoručně, což dokumentuje filosofii společnosti a exkluzivitu pro zákazníka.

Automobilky se musí prát o své zákazníky. Mercedes postavil vůz, který se svým „charisma“ vyrovná starým modelům SLR a znovu připomene, co ve světě znamená pojem Mercedes Benz. A každý zákazník si může být jistý, že z Wokingu dostane jen to nejlepší zboží.

Jiří Juránek
redakce@autodoplnky.cz
Foto: Autor

 

mask/orange_ctverec  Pár obrázku Mercedesu SLR 

     

Kompletní fotogalerii naleznete ZDE

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek