Tuning REDAKCE

Mimoňské války XII (27.08.2007)

Mimoňské války XIIKOMENTÁŘ – Jeden z nejoblíbenějších srazů v Čechách Mimoňské války včera skončil dvanáctým ročníkem. Bohužel se letos akce neobešla bez tragické nehody, kterou ani objektivně nelze nehodou nazvat. Osmnáctiletý mladík si sedl do svého Volkswagenu Golf s 1,56 promilemi alkoholu v krvi a bez rozsvícených světel se za pískání gum rozjel v pátek v noci. Jeho nesvědomitý rozjezd pokračoval po dráze, kde o několik okamžiků později srazil devětačtyřicetiletého návštěvníka srazu. Toho sice rychle odvezla záchranná služba, ovšem muž na zranění v sobotu ráno podlehl. Událost, která vrhá stín na všechny tunery není první ani poslední. Není ani příliš troufalé tvrdit, že pořadatelé tuningových srazů by se měli zamyslet, jak sjednotit své síly a předejít podobným neštěstím.

Mimoňské války XIIVina přitom neleží na pořadatelech, i když padesát pořadatelů nikdy nemůže uhlídat třicet tisíc návštěvníků a přes deset tisícovek automobilů. V současné době ovšem většina pořadatelů jede na své triko a snaží se ze srazů vytřískat maximum. Možná by pomohlo setkání pořadatelů a společně s Autoklubem České Republiky vymyslet regule obdobných akcí. Na diskusi na stránkách Mimoňských válek je už spousta rad a námětů. Spousta návštěvníků dává vinu mládí, spousta alkoholu a spousta také pořadatelům.

Zrušit alkohol na akci je jistě výborným nápadem, ovšem nereálným. Pořadatelé nikdy neudrží návštěvníky pod kontrolou, navíc žijeme ve svobodné zemi, kde by obdobné opatření bylo naprosto nepřijatelné. Každý z nás je svéprávným a nezáleží na tom, jak staří jsme, nýbrž jak hloupí dokážeme být, abychom udělali naprostou hovadinu a sedli s alkoholem v krvi za volant. Tomu mladíkovi mohlo být klidně devětačtyřicet a mohl srazit osmnáctiletého či desetiletého mladíka. Na věku nezáleží.

Mimoňské války XIIPravidla jsou dána a pokud je návštěvníci nerespektují, měli by být okamžitě vykázáni z areálu srazu. Označování paintballovou pistolí opilé návštěvníky zjevně nestačí. Účastníci srazů by měli být vpouštěni vždy do určitých oblastí po alkoholovém testu, tedy pokud se do dané oblasti chtějí dostat vozem. Jistě, bylo by to nákladné, ovšem mělo by to smysl. Ovšem pod vlivem nemusí být řidiči pouze z alkoholu, ale také z drog, což dýchání do „balonku“ nepozná. Řešení je jistě daleko a pořadatelé se bezesporu snaží to nejlepší opatření najít a posléze realizovat. Tuningová obec jim bezesporu drží palce.

Mimoňské války XIIBohužel se tragédie vůbec nedostala k účastníkům, kteří dorazili na sraz v sobotu. Už po obědě byla řada účastníků pod vlivem a jejich chování rozhodně nenasvědčovalo oblíbenému rčení, že chybami se člověk učí.

Sraz byl z hlediska programu bezchybný a podle atmosféry se většina návštěvníků velice dobře bavila. Přijela řada velice zajímavých vozů, mezi kterými opět nechyběla řada supersportů. Je zvláštní když se pětiset koňové bestie s dokonalými brzdami plíží areálem letiště, zatímco neudržované starší pětasedmdesáti koňové povozy bez ABS neustále zrychlují za pískání gum, tůrování motorů a najíždění na automobily před sebou.

Poslední informací bych rád informoval o jistém nápadu na diskusi srazového serveru. Nápad hovoří o uspořádání sbírky pro pozůstalé tunera. Pokud Vás zajímá více informací a názorů, nalistujte www.mimonskevalky.cz/diskuse.htm.
Fotografie smrtícího vozu, který po incidentu návštěvníci srazu zdemolovali můžete vidět zde: http://mimonskevalky.rajce.idnes.cz/Mimonske_valky/

Kompletní fotogalerii ze srazu naleznete ZDE

Jiří Juránek
redakce@autodoplnky.cz
Foto: Autor

 

Mimoňské války XII

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek