Tuning REDAKCE

Okřídlený Mustang (23.09.2009)

TUNING LIFE - Na první pohled je to klasický Mustang z roku 1967. Jen si nejste jistí, jestli jde o kupé nebo otevřenou verzi s hardtopem. Pevná střecha poněkud mate každého, kdo si do této doby myslel, že je dokonalým znalcem vozů Ford Mustang. Svým způsobem není tento Mustang ani jedno: jde o jeden z mála existujících kusů na světě, který má pevnou skládací střechu. Ovšem tím úprava americké klasiky neskončila!

Touha vlastnit kus automobilové historie je často silnější než zdravý rozum. V takových případech nejeden z nás rozbil prasátko a utíkal si splnit sen. Pro nenasytné sběratele automobilové historie nebo individuálních přestaveb je tu řada možností v podobě inzertních a aukčních serverů na internetu. eBay je toho zářným příkladem. Minulý měsíc se právě zde objevila povedená úprava Fordu Mustang z roku 1967, která se pyšní kromě decentní tuningové úpravy také pevnou skládací střechou.

Ovšem majitel, který si nepřeje být jmenován (budeme mu říkat pan X), prozrazuje, že on sám není vynálezcem této pevné stahovací střechy. „Jde o jediný vůz na světě, který má pevnou stahovací střechu. Tento typ střechy postavil někdejší zaměstnanec Fordu Ben J. Smith,“ prozradil pan X.

Dostupné zdroje hovoří o investici 250 tisíc dolarů do vývoje nikdy nevyráběného vozu. Henry Ford II rozhodl zrušit projekt z důvodu, že hardtop nemohl být motorizován. Jenže tvrzení majitele vozů není až tak úplně pravdivé. Pokud se totiž prokoušeme několika webovými stránkámi v angličtině, zjistíme, že nejpravděpodobnějším autorem této úpravy je nejen Ben J. Smith, ale i jeho syn David a rozhodně nezůstalo u výroby jednoho kusu.

V jednom ze článků pro Hemmings Classic Car Smith prozrazuje, že se ho děti neustále ptali, proč nepostavil další. To ho pravděpodobně vybičovalo k akci. V roce 1993 totiž koupil Mustang Coupe ročník 1966. Ve stejné době jeho syn David koupil nezávisle na svém otci ročník 1965. Ben okamžitě začal pracovat na svém starém návrhu. Nakreslil skicy tak, aby vůz vypadal na první pohled naprosto stejně jako originál. Největší problémy mu tak při návrhu dělala palivová nádrž a zadní kapota. V roce 1994 přišlo na řadu i kupé syna Davida. David, vlastník obchodu s dílnou tak na celém díle spolupracoval. „Chtěli jsme použít stahovací střechu, kterou tehdy táta zadal jedné firmě pro výrobu prototypu. Tam nám ale řekli, že všechny formy i výkresy jsou pryč,“ prozdradl David Smith magazínu Hemmings Classic Car.

Dne 10. dubna 1994 byly skládací střechy instalovány na oba vozy. Prototyp 1 byl ročník 1966 – červený lak, béžová střecha. Prototyp 2, ročník 1965 – modrý lak a modrá střecha. Při Mustang Show v Charlottě v Severní Karolíně se David seznámil s Ronem Bramlettem, který byl výrobcem sportovních podvozků pro vozy Mustang. Slovo dalo slovo a Mustang s pevnou skládací střechou již brzy exceloval dokonalým podvozkem.

Ovšem prototypů bylo více. Třetí z nich postavil Smith pro svého druhého syna Bena A. Smithe. Ten měl šedou barvu. Všechny excelovaly především praktičností, a i když střechy nebyly motorizované, byly těsnější než jakákoliv plátěná střecha. Navíc šlo o dva vozy v jednom – kupé kabriolet. Ben začal se svým otcem vozy vyrábět ve větším objemu. Kvůli špatnému marketingu se však vyrobilo jen mezi 35 – 50 střechami, všechny byly podepsané a očíslované. Zhruba 10 kitů bylo v Davidově dílně instalováno na staré Mustangy. Kity byly vždy prodány jako celý vůz. Střecha se nikdy neprodávala jako náhradní díl nebo doplněk. Dva Mustangy s pevnou skládací střechou prodal ještě Ben A. Smith včetně svého Prototypu 3. Na světě tak hypoteticky může být maximálně padesát podobných vozů, s největší pravděpodobností ovšem jen dvanáct.

Vůz, který se nyní na eBay objevil, má svým způsobem nevyčíslitelnou hodnotu. Jeho autorem je člověk, který údajně čtyři roky před uvedením vozu MercedesuSLK na trh večeřel s šéfdesignérem Mercedesu, který ho bombardoval otázkami vztahující se k výrobě vozů s pevnou skládací střechou. Bohužel tím spolupráce skončila. Model SLK se pak objevil v modernizované podobě bez jakékoliv spojitosti s Benem J. Smithem.

Kromě významného původu se ovšem Mustang dočkal zajímavých úprav. Na první pohled každého jistě zaujme metalický „měňavkový“ lak Poison Ivy z kolekce PPG Vibrance a pětipaprsková klasická kola. Lak se mění ze zelené přes fialovou do modré. Exteriér pak vyniká lakovanými pruhy na bocích, které jsou taktéž v měňavce, a to ze žluta do oranžova. Střecha má barvu karoserie. Z vnitřní strany je stějně jako zbytek čalounění vozu vyvedena v béžové kůži. Kapota vozu pochází z modelu Shelby GT350 a je z karbonu. Dveře se dočkaly lambo kitu pro vertikální otevírání dveří.

Pod kapotou najdeme výkonný agregát, který je ovšem naprosto bez popisu. S největší pravděpodobností půjde o typ 302. Do útrob vozu se nastěhovala nová převodovka Ford Racing Tremec T5. Více o motoru a jeho nastavení bohužel nevíme.

Interiér vozu respektuje původní linie. Nové je jen čalounění v béžové kůži, ozvučení systémem Pioneer a okna v elektrice. Jinak byl interiér ponechán v originálu.

Tuning legendární klasiky si zaslouží nápad. Nápad Bena J. Smithe a následně pana X proměnil Mustanga v extrémně pojatou krásku, která se pyšní svou podstatou ruku v ruce s nejnovějšími technologiemi. V krásku, která bude překvapovat po mnoho let automobilové fanoušky i ty, kteří netuší, že Mustang s pevnou skládací střechou nidky oficiálně nejezdil. 

Text: Jiří Juránek
Foto: Archiv
článek vyšel v magazínu Tuning Life 5/2009

 

 

Okřídlený Mustang

 

Okřídlený Mustang

 

Okřídlený Mustang

 

Okřídlený Mustang

 

Okřídlený Mustang

 

Okřídlený Mustang

 

Okřídlený Mustang

 

Okřídlený Mustang

 

Okřídlený Mustang

 

Okřídlený Mustang

 

Okřídlený Mustang

 

Okřídlený Mustang

 

Okřídlený Mustang

 

Okřídlený Mustang

 

Okřídlený Mustang

 

Okřídlený Mustang

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek