Tuning REDAKCE

Padesátka má smysl (22.04.2005)

tuning-aktuality/00_rok_2005/22_04_2005_padesatka/logo_znacky_01Padesátka má smysl

Nejsem divákem televize, takže se mě reklamy a další pořady dotýkají až po proběhnutí a většinou z druhé ruky. Včera jsem však bedlivě sledoval televizní program a nakonec jsem se v bloku reklam dočkal. Padesátka má smysl a drsná anabáze BESIPu boduje na všech frontách. A co na tom, že je toto upozornění na výsost deprimující. Kampaň však má před sebou těžký úkol. Po včerejším křižováním Vysočinou s policejním radarem na každém rohu však musím konstatovat zcela zásadní zjištění. Padesátka má smysl, ale jste za blbce. Na cestě z Jihlavy do Pelhřimova jsem zpomalil na padesát v každé obci. Výsledkem bylo devatero předjíždění mého golfíka jinými vozy. V obcích. Dodržování devadesátikilometrové rychlosti mě nestálo tolik nervů jako jiná auta těsně za „zadelí“ a jejich brutální výpad, jakmile se objevila stometrová rovinka.

Realita je bohužel taková. Cílem kampaně BESIP je přimět řidiče dodržovat předepsanou rychlost v obcích. Zákon o dodržování padesátikilomterové rychlosti platí v ČR již od roku 1997. „Brzdná dráha pro zastavení vozidla je při rychlosti 60 km/h o 9 metrů delší než v případě padesátikilometrové rychlosti. Obecně platí, že čím pomaleji řidič jede, tím větší šanci přežít má chodec v případě střetu. Při srážce v rychlosti 30 km/h přežije 85 % chodců, při padesátce přežije polovina chodců a při 60 km/h "jen" 15 % sražených chodců. Rozdíl mezi "padesátkou" a "šedesátkou" je tedy zásadní - při rychlosti 50 km/h přežije srážku třikrát více lidí!“ uvádí BESIP.

V roce 2004 bylo v obcích usmrceno 63 procent z celkového počtu usmrcených chodců  a těžce zraněno 86 procent všech těžce zraněných chodců. Kampaň "Padesátka má smysl" by tak měla přispět ke snížení dopravní nehodovosti a počtu mrtvých a zraněných v silničním provozu. „Chce přispět k ochraně jeho nejvíce zranitelných účastníků - dětí, chodců a cyklistů. Klade si za cíl vytvoření bezpečného veřejného prostoru ve městech a obcích.
BESIP záměrně kampaň načasoval na jarní období. Duben je totiž již řadu let spojován s označením "měsíc bezpečnosti". Veřejnost kampaň oslovuje prostřednictvím televizního spotu, sponzorského vzkazu v televizní časomíře, billboardů, indoorové reklamy, rozhlasového spotu, inzerce v denním tisku a prostřednictvím letáků,“ sdělil BESIP.

Autorem televizního spotu je režisér Jaromír Malý. „Děj spotu se odehrává na přechodu pro chodce. Před námi stojí mladá žena obrácená tváří ke kameře. Těsně vedle ní zastaví vůz jedoucí rychlostí 50 km/h. Další vůz, jedoucí rychlostí 60 km/h, zastaví až za přechodem a mimo záběr kamery. Za tímto vozem se pruhy přechodu prodlouží a zabarví dočervena. Žena pokračuje v řeči a pozvolna odstupuje dál od kamery. Nedokončí větu, protože je sražena a odhozena třetím vozem. Její tělo letí vzduchem. Na zem dopadá jen střevíc na podpatku, který zůstává ležet. Objevuje se text "Padesátka má smysl",“ vysvětlil scénář BESIP.

„Průměrný přechod pro chodce je široký asi tři metry. Rozdíl mezi brzdnou dráhou v padesátce a šedesátce je devět metrů. Zdá se to být jasné. Ale není! Otázkou zůstává, kam až musíme zajít, abychom vás o tom přesvědčili!“ tato zní celý text televizního spotu.

Filmový spot je stejný jako ten televizní a od sedmého dubna ho můžete vidět do sedmého května před projekcemi filmu v 54 kinech v celých Čechách.

Rozhlasový spot pak nabízí vnitřní monolog mezi řidičem a jeho „zlým já“. Ten jste mohli slyšet od 28. 3. do 15. 4. v různých rádiích.

Text rozhlasového spotu:

našeptávač (šeptá řidiči do ucha): Proč jedeš tak pomalu?
řidič:
Jsme v obci. Jedu padesát podle pravidel.
našeptávač:
Malinko na to šlápni. Ať jsme dřív doma.
řidič:
Nech mě na pokoji. Nebudu zbytečně riskovat.
našeptávač:
Ale vždyť o nic nejde. Šede jako pade, jen to líp odsejpá.
řidič:
Tak dobře.
Zvuk motoru mírně nabere otáčky, po chvíli se ozve kvílení brzd a tupý náraz. Našeptávač se chechtá na celé kolo.
mužský hlas:
Nenechte si našeptat, že padesát je jako šedesát. Rozdíl mezi brzdnou dráhou v padesátce a šedesátce je celých devět metrů. Padesátka má smysl.

Miluji rychlost, ale naprosto souhlasím s tím, že PADESÁTKA MÁ SMYSL!

Pokud jste zatím reklamu neviděli, stáhněte si ji ZDE.

tuning-aktuality/00_rok_2005/22_04_2005_padesatka/50_small

Jiří Juránek
redakce@autodoplnky.cz
Foto: Archiv

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek