Tuning REDAKCE

Porsche 997 se vrací ke kořenům (26.05.2004)

loga/autoklub Nová 911ka: 997 se vrací ke kořenům klasiky

Porsche je ikonou. Ne proto, že má bohatou historii a především úspěchy v závodech Le Mans či Monte Carlo, ale také proto, že dokáže stále držet krok s moderní dobou a stále přitom představuje své nejslavnější Porsche, které si ani po čtyřiceti letech stále nikdo na silnici nesplete s jiným vozem. Děvětsetjedenáctka je nesmrtelná, a tato slova dokazuje i skutečnost, že se stále intenzivněji hovoří o nové 911, a sice vozu s označením 997.

Děvětsetjednáctka je světovou třídou sportovních automobilů s motorem vzadu a nezaměnitelným designem. Ve srovnání se skokem mezi modely 964 a 993 nebo nedávno mezi 993 a 996, můžeme nový model 997 chápat jako návrat ke kořenům značky a znovuobnovení klasických prvků Porsche 911, které tolik okouzlily svět.

Nová 911ka přijíždí ve dvou modelech. 911 Carrera a 911 S, přičemž si oba dva modely jsou (alespoň v exteriéru) velice podobné. Nová 997 není tak vzhledově dramatická jako model 996. Na své místo se vrátily stylové kulaté přední lampy a blikače si našly cestu zpátky na nárazník. Kapota je oblejší a blatníky získaly na proporcích. Celkově je nová 911ka mnohem hladší a přitažlivější. V kuloárech se především ale mluví o kulatých předních reflektorech, neboť ty byly naposledy vidět u typu 993 v letech 1993 – 1997. Designéři z Porsche si jsou vědomi harmonie těchto úžasně klopených světel a vědí, že zákazníci v současné době žádají luxus a sportovní vlastnosti v retro-moderním designu. Velikostně se nové Porsche příliš nezměnilo. Nové dimenze jsou tvořeny 4427 mm délky, 1808 mm šířky a 1310 mm výšky s rozvorem kol 2350 mm.

Porsche ovšem při inovacích nezůstalo pouze u vzhledu exteriéru. Výraznou měrou designéři zasáhli také do interiéru, který dýchá sportovním luxusem díky použití těch nejkvalitnějších materiálů. 997 je verze 2+2 sedadlového sporťáčku, kde opět zadní sedadla slouží spíše pro malé děti nebo psy. Přístrojovka a středový panel vypadají důvěrně známé, ale na první pohled je vidět mnohem svěžejší úprava a smysl pro detail. Z pětice kulatých budíků vyniká tachometr, který se pyšní uprostřed informačního panelu. Středové konzole vévodí velký LCD display, kolem kterého lze nalézt ovládání sterea a telefonu. Navigační panel je uložen v leštěném hliníku a s kvalitním koženým čalouněním vytváří dokonalý pocit v automobilu.

Porsche Carrera se bude dodávat s klasickým 3.6 litrovým motorem a Porsche Carrera S s motorem o obsahu 3.8 litrů. Carrera tak dosáhne 100 km/h v pěti sekundách, verze Carrera S pokoří stovku za 4,8 sekundy. Carrera dosahuje maximální rychlosti 285 km/h, Carrera S 293 km/h. Oba modely budou dodávány s manuální šestistupňovou převodovkou. Na přání zákazníka se však do vozů bude montovat také automat.

Za zmínku jistě stojí také aktivní podvozek vozu 911 S Porsche Active Suspension Management (PASM). Ten totiž zvládá jak komfortní, tak tvrdou sportovní jízdu a nové Porsche tak ocení všichni, kteří se touží svézt v luxusním pohodlném voze i sportovním dravcem zároveň.

Nová 911ka je předurčena k úspěchu. Vrací se ke svým kořenům, kdy byla nejslavnější a stála na vrcholu. Porsche 997 je právoplatným dědicem slavného jména a rozhodně přijde k chuti všem, kteří rádi mlsají.

Jiří Juránek
redakce@autodoplnky.cz
Foto: Porsche


mask/orange_ctverec  Pár obrázku nového Porsche

     

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek