Tuning REDAKCE

Postaví Yamaha supersport? (14.11.2012)

NOVINKY – Většina lidí ví, že Yamaha je výborným výrobcem motocyklů a hudebních nástrojů. Komu se vybaví logo společnosti ale také zjistí, že se jedná o tři ladičky, které tvoří jakýsi trojúhelník. Málokdo ví, že každá strana zastupuje něco jiného, v případě Yamahy technologii, výrobu a prodej. Zároveň ale můžeme zůstat u motocyklů, hudebních nástrojů a dalších produktů, kam budou patřit rekreační povozy a plavidla, vybavení bazénů či průmyslové roboty. Nemohli bychom se divit, kdyby Yamaha vstoupila do území ostřílených výrobců automobilů. Máme tu totiž koncept, Yamaha R Car.

Yamaha to kdysi zkoušela s vlastním supervozem s dvanáctiválcovým motorem umístěným vzadu. Bylo to na začátku devadesátých let a koncept OX9911 vyvolal poprask. Projekt byl ale zastaven kvůli japonské finanční krizi. Přesto existují tři pojízdné prototypy.

Yamaha se ovšem automobily zabývala mnohem dříve. Pomohla vyvinout a postavit první opravdové japonské sportovní auto, Toyotu 2000GT. Bylo to v roce 1967. V následujících letech Yamaha vyvíjela, stavěla a dodávala motory různým výrobcům. A to od čtyřválců až k osmiválcům. Motory od Yamahy najdeme například v modelu Ford Taurus.

Koncept, který vidíme níže na obrázcích, ovšem není oficiální skicou Yamahy. Autorem je nezávislý designér Albert Roselló ze Španělska. Nazval svůj koncept R Car, písmeno R v tomto případě značí první písmeno tvůrcova příjmení. Podtitulek konceptu zní: „Superauto s duší supermotocyklu“.

Vedle rozpoznatelné inspirace vozem Lamborghini se snažil Roselló automobil navrhnout tak, aby mohl disponovat velkým motorem alespoň o výkonu 900 koní. Jestli Yamaha nějak na podnět španělského designéra zareaguje, nevíme. Na světě máme ovšem další se zajímavých konceptů, který s velkou pravděpodobností skončí na papíře a na obrazovkách počítačů.

Nebrzděte nadoraz - brzdové kotouče Zimmermann pro Vaše bezpečí.

-jj-
Foto: Archiv

 

 

Postaví Yamaha supersport?

 

Postaví Yamaha supersport?

 

Postaví Yamaha supersport?

 

Postaví Yamaha supersport?

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek