Tuning REDAKCE

Redakční test: Škoda Octavia (08.10.2004)

tuning-aktuality/08_10_2004_new_octavia/logo_octavia_01Redakční test: Škoda Octavia

Čtyři měsíce stačily nové Octavii k tomu, aby trhala rekordy v prodejnosti, omezila výrobu první řady a především totálně zachvátila české řidiče. Při testování na německých dálnicích a silnicích jsme si hned od začátku kladli zásadní otázku. Bude se také tato řada upravovat tak, jako ta předchozí? Ačkoliv se ve všech automobilových magazínech již testy nové Octavie objevily, nebude přílišným zdržením, pokud se tomuto vozu budeme věnovat také v našem tuningovém magazínu.

Na autosalonech je vždycky horko a pokud usedáte do padesátého automobilu, málokdy si vzpomínáte na atmosféru a pocity všech devětačtyřicet předchozích vozů. U Octavie je to jiné. Můžete si do ní sednout a stejně si ji zapamatujete. Vše je ergonomicky řešeno s elegancí, kterou už od roku 1996 mladoboleslavská automobilka nabízí ve všech svých vozech. Patřičné změny interiéru budou hlavním dojmem řidiče, který se ještě v novém voze nesvezl.

Robustní tvář nové škodovky si zasluhuje dle našeho zjištění respekt i v Německu, a přesto, že je čtyři měsíce na trhu, lidé se za ní otáčejí a obdivně diskutují nad novými proporcemi. Octavia je vedle Fabie velmi oblíbeným vozem našich západních bratrů a už dnes není výjimkou narazit na škodovku druhé generace s německou poznávací značkou.

 

Sexy lady

Přes mou subjektivní nepřílišnou náklonnost k předchozí řadě mě nová Octavia dostala. Jednak proto, že jsem ji poprvé spatřil v úžasné černé barvě a pak proto, že nová Octavia je „úplně“ jiné auto než byla předchozí řada. Nové zpracování řadí vůz mnohem víš a ostré linie karoserie nezačnou zákazníky ani spotřebitele ještě dlouho nudit. Ne každý je uchvácen z robustní zakulacené masky, ale nejeden pochvaluje tvary předních světel a celkový výraz vozu, který je spíše sourozencem vozů Passat nebo Superb.

Elegantní vzhled sexy dámy, i když trochu postarší, doplňují vysoké prolisy na přední kapotě, které umocňují dobrý pocit jízdy především z kabiny vozu. Kapota se táhne daleko dopředu, a třebaže není tento tvar tak markantní jako u vozů BMW, je příjemnou změnou po letech konzervativního držení se zpátky.

Dokonalý pohle na Octavii je však zejména ze zadu. Mohou za to obrovské zadní lampy, které poznáte i v noci třeba na dvě stě metrů. A to díky zvláštní červené záři, která se z nich line. Vzhledem ke tvarům a svítivosti světel nebude moc dlouho trvat než uvidíme stejná světla napasovaná ve starém modelu.

 

Vyvážený interiér

Škodovka už nikdy nebude vypadat levně. Materiály použité v interiéru a celkové zpracování je přímo úžasné. Můžeme začít u budíků, které sice maličko připomínají dva mělké talířky, ale jsou čitelné a představují opět něco nového v dlouhé řadě stejných variací. Stejně tak rozšířený střední panel ukrývající klimatizaci a originál škodovácké rádio. Řadící páka vyvedena v chromu je k dostání u pouze vyšších stupňů výbavy, stejně tak ozdobné lišty na výplni dveřích a přístrojové desky.

Praktické hledisko splňují odkládací prostory na lahve. Ve dveřích je možno bez problémů vozit láhev o obsahu 1, 5 litru. Stejně tak například fotoaparát uschováte v přihrádce nalevo pod volantem. Peněženku a cennosti do přihrádek pod sedadly. Kvalita sedadel je vysoká především na dlouhé cestování. Sedm set kilometrů tak zvládnete za poměrně krátkou dobu a bez větších známek únavy, pokud nejedete takovou „štreku“ po prvé.

Stejné pohodlí nová Octavia nabízí ale i spolujezdcům na zadních sedadlech. Do vozu se pohodlně vejdou čtyři dospěli muži a ani jeden z nich nemusí trpět nedostatkem místa.

 

Zavazadla

Kdo hodně cestuje, pro toho bude kufr Octavie více než objemným. Zapomeňte na kombíky. Pokud nevozíte každý den pračku nebo myčku na nádobí, tak vám těch 560 litrů musí stačit. A pokud to srovnáte s vaším šedesátilitrovým akváriem, tak potom hovoříme o extra velikém zavazadlovém prostoru, kam s přehledem složí jednoho ze svých protivníků z filmu Kill Bill i Uma Thurman.

 

Pohon a jízdní vlastnosti

Nejdůležitější a zároveň poslední kapitolka. Měl jsem možnost testovat vůz s motorem o obsahu 1,9 Tdi s výkonem 77 kW. Dieselový motor ukrytý pod přední kapotou nové Octavie se zdá na první pohled poněkud syrovější, a to jak zvukem, tak zátahem zejména při rozjíždění. Nejlepší tahoun je ale mezi dvěma tisíci otáčkami a přes trojku táhne bez problémů téměř až k pěti tisícím otáčkám. Čtvrtý rychlostní stupeň má tendenci zrychlovat, ale pátý je už jen trakční a pokud někdo na dálnici před vámi udělá myšku, horkotěžko se na pětku dostáváte zpátky na svou rychlost. I přes to ale, že jde o dieselový motor, neslyšíte v kabině žádné nepříjemné „traktorové vrčení“. Problém je pouze s utěsněním zadních dveří, které v rychlostech nad 120 km/h pouštějí do kabiny nepříjemný zvuk v podobě větrného svistu. Tento problém už ale automobilka řeší a na přání řidičů upravuje zadní dveře.

Automobil dokonale sedí na dálnici a nemá problémy ani s hluboce vyjetými kolejemi. Zatáčku na německé dálnici lze s přehledem zdolat v rychlosti dvouset kilometrů v hodině a vůz se ani nepříjemně nenaklání, jako to bývá u jiných sedanů. Vůz je výborným společníkem na dlouhé cestování, ale vyžívá se i na klikatých cestách a to díky tvrdšímu podvozku.

 

Závěrem

Nová Octavia je kvalitním základem pro úpravy. Až bude na trhu více prodejců s doplňky pro tento vůz, lze očekávat, že i novou octavii již brzy na nějakém srazu uvidíme. Už jen pro to, že jde o českou dámu, a také proto, že jde o výjimečně kvalitní dámu.

 

Jiří Juránek
redakce@autodoplnky.cz
Foto: Autor

 

mask/orange_ctverec  Pár obrázků nové Octávie

     
     
     
     

 

Kompletní fotogalerii naleznete ZDE

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek