Tuning REDAKCE

Retro Prague 2004 (21.07.2004)

loga/autoklubRetro Prague 2004

Ačkoliv by se mohlo zprvu zdát, že výstava a závod Retro Prague nemá absolutně s tuningem nic společného, každý motorista by měl uznávat autority a měl by samozřejmě mít základy z historie automobilů. A když ne ty úplně první, tak alespoň sportovní od padesáti let doposud. Mezi vystavenými vozy totiž nechyběly takové perly jako Aston Martin DB4 nebo Mercedes Benz SL 300. A komu to nestačilo, mohl si užívat krás Jaguárů nebo Maserati. Akce Retro Prague 2004 byla velice příjemným zpestřením monotónních tuningových srazů a dokázala, že dědeček automobil bude navždy nejvíce obdivovaným osobním dopravním prostředkem.

Retro Prague 2004 uspořádalo sdružení Retro Praha ve spolupráci s Auto Štangl. Akce byla odstartována ve čtvrtek 15. července před polednem vernisáží výstavy Veteran Art, která po celou dobu trvání lákala návštěvníky ke zhlédnutí velmi působivých obrazů z automobilových závodů, studií nebo náhledů na jednotlivé vozy.

 

První dva ročníky mohli zájemci o veterány absolvovat na výstavišti v Letňanech. Letos poprvé se akce přestěhovala do Holešovic a dle počtu návštěvníků se pořadatelům prokázalo tvrzení, že zájem o veterány byl v minulých letech menší jen kvůli místu akce.

Ve čtvrtek se jela první etapa Auto Štangl Bohemia Rallye Historic 2004. Další potom v pátek ráno. Čtvrtá následovala v sobotu ráno, pátá odpoledne taktéž v sobotu a konečný cíl rallye byl ve tři čtvrtě na pět opět na výstavišti v Holešovicích. Celkem se závodu zúčastnilo 78 posádek, v nichž nechyběli závodníci z USA, Anglie, Německa nebo Belgie.


Kdo na Retro Prague přijel v sobotu, mohl vidět start všech posádek v 8.15. Kdo tento termín nestihl, měl šanci vidět veteránské skvosty až zase pozdě odpoledne. Také díky tomu v naší fotogalerii fotografie závodních automobilů chybí. Návštěvníci však o nic nepřišli, neboť v rámci akce se konal Veteran Salon. A ten nabídl všem účastníkům na devadesát úžasných strojů. Devadesát procent patřilo čtyřkolovým miláčkům, zbytek pak motocyklům. Je až k nevíře, že tyto vozy vystavovalo pouhých devatenáct vystavovatelů.


Mezi vozy před renovací nebo v renovaci se stavělo na odiv mnoho vozů, které po špičkové renovaci vypadaly lépe než vozy, které právě vyjely z továrny. Návštěvníci mohli vidět Rolls Royce, Mercedes Benz 300 SL, Citroën DS, Fiat 128 sport coupe, Simca coupe, Citroën 2CV, Praga Aero nebo kouzelný Ford T. Vystavovatelé upozornili na vozy Tatra 10 z roku 1923, která je zřejmě posledním dochovaným exemplářem tohoto typu, Praga V z roku 1908, která byla prvním úspěšným vozem značky Praga či Tatra 57 B z roku 1947 s karosérií Sodomka, která byla vyrobena v jednom exempláři jako prototyp. Nejstarším vozem výstavy byl Laurin & Klement Voiturette typ A z roku 1905, který byl prvním vyráběným vozem v Mladé Boleslavi.

Sobotní část programu patřila také veterán burze, kde byla možnost zakoupit řadu zajímavých autodoplňků včetně automobilů. Samozřejmě, jak už to na veteránských burzách bývá, za nekřesťansky vysoké sumy, zato však kolikrát v úžasném stavu.

Retro Prague 2004 si našla své příznivce a majitelé vystavených vozů si mohou být jisti, že již své fanoušky mají, a že ne vždy je nutné vozy upravovat nebo „znehodnocovat“.


Jiří Juránek
redakce@autodoplnky.cz
Foto: Autor

 

mask/orange_ctverec  Pár obrázku z Retro Praque 2004

     


Kompletní fotogalerii naleznete ZDE

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek