Tuning REDAKCE

Rinspeed a jejich Splasch (07.05.2004)

loga/RengspeedRinspeed je šílený, jejich Splash ještě šílenější

Když jsem byl malý, obdivoval jsem Fantomasův Citroën DS, protože se nepohyboval pouze po zemi, ale i ve vzduchu. Dnes mě rozesměje James Bond, když jeho vůz “dokáže” být neviditelný nebo se obrátit ze střechy na “všechny čtyři” stiskem jediného tlačítka. To, že technika jde neustále dopředu, je pochopitelné, ovšem co na automobilové scéně vyvádí firma Rinspeed Design, z toho jde chvílemi hlava kolem. Aktuální vůz této společnosti totiž jezdí po silnici jako každé jiné auto, ale dokáže se také relativně hbitě pohybovat ve vodě.

Jako desátý koncepční vůz oslavil Rinspeed tento počet na letošní Ženevě překvapujícím a ohromujícím modelem nazvaným “SPLASH”. Už název vozu napovídá, že tento koncept má něco společného s vodou. Pod ultra-lehkým uhlíkovým tělem se skrývá mnohem více než jen hbitý a živý sportovní vůz. Splash je totiž opravdovou zábavnou a sportovní hračkou. Tak jako v případě Astona Martina Jamese Bonda, i zde stačí stisknout jedno tlačítko a “chytrá” hydraulika změní sportovní vůz v obojživelný automobil. To ale zakladateli a řediteli Rinspeed Design, Franku M. Rindersknechtovi, nestačilo. Proto vysoce komplexní integrovaný křídlový systém umožňuje vozu “létat” ve výšce kolem šedesáti centimetrů nad vodou.

Aby se Rinspeed mohl změnit z obyčejného auta na plovoucí a “létající” všestranný vůz, potřebuje elektronicky kontrolovaný vysokotlaký hydraulický systém s řadou důmyslných senzorů. Samotná proměna vozu začíná na zadním panelu, který odhaluje jednotku Z-drive v horizontální klidové poloze, vypůjčené z vodního člunu. Z-drive je přizpůsobený konvenčnímu 3-listovému lodnímu šroubu a může být sklopen k plně stojící pozici z kokpitu. Pozice řízení je neskonale variabilní, což garantuje okamžitý pohon při vstupu na vodu. Náhon na zadní kola nebo na lodní šroub ovládá pilot vozu. Startování v hloubce kolem 1.1 metru je spodní hranicí k plně stabilní poloze. Řízení je ovládáno přes volant a dále přenášeno do jednotky Z-drive.

V hloubce kolem 1.3 metrů může pilot rozvinout šik díky vysoce komplexnímu systému křídel integrovaných v hladkém těle vozu. Zadní spojler typu Formule 1 se otáčí o 180 stupňů dolů a končí dole pod vozem. Do leva a doprava se z vrchní strany cockpitu přesouvají dvě “křídla”. Ta se otáčí o 90 stupňů k bodu přímo dole před odhalením ve svém zdvihu ve tvaru V.

Úhel přepadu každého křídla může být upravován pro vyrovnávání individuálně pilotem pro různé operace. Již v nízké rychlosti se vůz začíná zvedat z vody. Plně zavěšená pozice může být dosažena v rychlosti kolem 30 km v hodině. Díky tomu, že je vůz při plavbě 60 cm nad vodou, nejsou kola v kontaktu s vodou. Na klidné vodě je “Splash” schopen dosáhnout maximální rychlosti 80 km v hodině, což je přibližně 45 uzlů.

Přirozeně může být “Splash” používán jako obvyklé obojživelné vozidlo. Se “zataženými křídly” dosáhne maximální rychlosti 50 km v hodině, což je dostatečná rychlost například pro vodní lyžování. Tělo vozu je vodotěsné.

Tento neobyvklý vůz pohání dvouválec od Webera o zdvihovém objemu 750 cm3. Tyto motory se používají pro motorové čluny a sněžná vozidla. Maximální výkon vozu je 140 koňských sil při 7000 otáčkách. Osm set dvaceti pěti kilový zázrak akceleruje na stovku během 5.9 sekund a dosahuje maximální rychlosti 200 km v hodině.

Nepřekvapí mě, pokud se v nějakém filmu objeví toto zvláštní roztomilé vozítko. Ať už ale Rinspeed vytvoří dvoumístný kabriolet s možností prodloužení rozvoru a naložení dalších dvou osob nebo Porsche pro beduíny, pro mě zůstane na prvním místě pořád Fantomasův povoz.


Jiří Juránek
redakce@autodoplnky.cz

Foto: Ringspeed

loga/logo_rengspeed_akt01

 

mask/orange_ctverec Pár obrázku obojživelníka Rinspeed 

     
     
     
     
     
     

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek