Tuning REDAKCE

Škoda Rapid Blue Dream (16.06.2006)

Škoda Rapid Blue DreamČESKÝ TUNING - Škoda Rapid se stává velice oblíbeným terčem tuningových nadšenců. Šmája je jedním z těch, kteří k úpravám přistupují systematicky. Společně se svými kamarády Pájou a Speedym vytvořili úpravu, která na první pohled bere dech všem příznivcům mladoboleslavských škodovek.

Tovární označení vozu je Škoda Rapid 130 a pyšní se datem výroby 1985. Letos je již škůdce úctyhodných dvacet jedna let. Jako první byl koncept. Cílem zde bylo vytvořit vůz, který bude zbaven jakýchkoliv zbytečných spojů. Výsledkem je jednolitá karoserie bez „zbytečných“ spojlerů a nárazníků. Karoserie byla díky vytaženým blatníkům rozšířena o celých dvanáct centimetrů. Přední maska je prodloužena o patnáct centimetrů.

Zadní čelo bylo prodlouženo o deset centimetrů směrem k zemi. Prahy byly opět jednolitě připevněny ke zbytku karoserie. Ostudu nedělají vozu ani zrcátka Mattig. Kliky dveří byly zavařeny. Jediné, co vozu dodnes chybí, je maska. Šmája si pořád není jistý designem, takže stále vymýšlí, jak by maska vozu měla vypadat. Na přední kapotě nalezneme nové výdechy. Nádechy za zadními bočními okny byly zavařeny, stejného osudu se dostalo i okapničkám a linii dveří.

To, co asi nejvíce na této škodovce zaujme, jsou přední partie vozu. Své místo si totiž na předku našly obrovské světlomety ze Škody Octavia. Jsou k vozu připasovány naprosto bez chyby a umocňují agresivní výraz vozu. Zadní partii doplňují světlomety z Trabanta v bílém designu. Nenajdeme zde však žárovky jako obyčejně. Pod kryty světel se totiž nachází LED diody. Naprosto dokonalý je pak tvar směrovky. Z LED diod zde trojice tunerů zvolila tvar šipek.

Tónovaná okna zakrývají zmodernizovaný interiér. Nejdříve však ještě musíme zmínit šestnácti palcová kola Rondell, která jsou obuta v pneumatikách 215/40. Kola zakrývají čtyřpístkové kotoučové brzdy, a to na všech čtyřech kolech.

Pod zadní kapotou se objevil motor Škoda 1200 – blok je originálem Škody Motorsport. „Jsou tam „Té“ písty, odlehčená ojnice, ostrá vačka, snížená hlava, tvrdé pružiny na ventilech, velké ventily, převrtané trysky karburátoru a vyleštěné kanálky hlavy,“ dal se do vysvětlování úprav motoru Speedy.

Interiér se dočkal naprosté modernizace. Přístrojovka je původní, je však kompletně vyflockovaná v modré a černé barvě. Přístroje se dočkaly bílých polepů a na přístrojovce si našly své místo další tři měřáky v chromových kapličkách (teplota vody, oleje, měření baterie). Sedm vypínačů Foliatec slouží k obsluze elektriky a své místo si zde našlo také tlačítko startéru. Volant Victor F1 je malý a dobře koresponduje se zbytkem interiéru. Řidič i spolujezdec sedí na sedadlech Whitehooker. Připásáni jsou tříbodovými pásy Sabelt.

Zpětné zrcátko je v chromu. Aparaturu zde zajišťuje kompletní DVD systém. O zvuk se stará Panasonic CQ osmičkové řady s barevným displejem. Zadní sedadla vystřídalo plato s dvěma basovými reproduktory Magnat Destroyer o průměru 30 cm, dvou faradový kapacitor, komponentní reproduktory od Pioneeru a tři zesilovače od Magnatu. Vše jde přes dvou set ampérovou pojistku.

O zajištění elektroniky se postarala nová pojistková skříň. Usazení akumulátoru je také stylové: mezi předními sedadly v důmyslně vyrobené „skříňce“.

Plány všech tří kamarádů jsou nemalé. Tmavě modrou metalízu na voze by měl vystřídat lak nový. „Musíme rozleštit kola, motor dáme do chromu, upravíme zadní čelo a odstraníme stěrače. A chystáme velké překvapení do kufru,“ uvedl majitel vozu Šmája.

Úpravy na voze trvaly 1,5 roku.

Jiří Juránek
redakce@autodoplnky.cz
Foto: Autor

 

Kompletní fotogalerii naleznete ZDE

 

 

Škoda Rapid Blue Dream

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek