Tuning REDAKCE

Stratos se vrací (07.03.2005)

tuning-aktuality/00_rok_2005/07_03_2005_stratos/logo_01Stratos se vrací

Modely Buraggo v mém dětství hrály důležitou roli. Silnice převážně tvořil různě deformovaný koberec v obývacím pokoji, ale číslo jedna mezi všemi autíčky byla černočervená Lancia Stratos. Byla placatá a úplně odlišná od ostatních vozů. A navíc má skvělou historii. Bylo jich vyrobeno kolem 492 kusů a to jen díky tomu, že řády FIA požadovaly v sedmdesátých letech alespoň pět set automobilů během dvanácti měsíců, aby mohly být nasazeny v automobilových soutěžích. A tak se zrodila Lancia Stratos. Vozidlo vyrobené výhradně k soutěžím bylo klasickým dvoudvéřovým kupátkem s motorem uprostřed a pohon zadních kol. Vozy poháněl stopadesáti koňový čtyřválec Lancia Beta, častějšími verzemi byly vozy s šestiválcovým motorem z Ferrari Dino. Tento pak disponoval výkonem 230 koní a maximálka se držela kolem 270 km/h.

V sedmdesátých letech se o ní hodně mluvilo a dodnes se na ní v dobrém vzpomíná. Jednu dokonce mohou příznivci rychlých vozů vidět také v automuzeu Lány v České republice. Dnes se probouzí Lancia Stratos z dlouholetého spánku. 3,934 metrů dlouhý, 1,941 metrů široký a 1,251 metrů vysoký vůz byl představen v Ženevě za všeobecného nadšení. Devítiset padesáti kilové kupátko je vyrobeno z karbonu a hliníku.

Novou generaci legendárního klínovitého vozu má pohánět osmiválec z regálů automobilky Ferrari a výkonově má disponovat 425 koňskými silami. Ve výbavě nechybí elektronická kontrola trakce, ABS, brzdový asistent a servo řízení.

Koncept je na světě, ale o výrobě se zatím nijak zvlášť neuvažuje. Sice už na svět vypluly informace o tom, že by se v malé sérii mohla studie vyrobit na přelomu let 2006 a 2007, ale zatím tyto informace nejsou podloženy.

 

-jj-
redakce@autodoplnky.cz
Foto: Archiv

 

mask/orange_ctverec  Pár obrázků Lancie Stratos

     
     

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek