Tuning REDAKCE

Světla dle paragrafů (27.12.2004)

tuning-aktuality/27_12_2004_svetla/logo_svetla_01Světla dle paragrafů

Vánoce jsou za námi a ti šťastnější si užívají vánoční dovolené. Ježíšek byl u některých tunerů natolik štědrý, že jistě nadělil pod stromeček například nové tuningové světlomety nebo alespoň nějaké ty neonové trubice na podvozek. Už v minulém dílu o karoserii jsme si ale povídali o nutnosti dodržení jistých pravidel. A těmi jsou zákon o provozu na pozemních komunikacích 361/2000 Sb. a vyhláška o schvalování technické způsobilosti vozidel na pozemních komunikacích 341/2002 Sb. To se týká jak způsobu řízení vozidla a dodržování pravidel silničního provozu, tak technického stavu vozu. Ačkoliv to žádný tuner nechce slyšet, je nutné, aby veškeré úpravy a doplňky, kterými vůz vylepšujeme, měli atesty a homologace např. ATEST 8SD, TÜV, ABE atd.

Největší módou několika posledních let jsou mračítka a zejména tyto jsou také nejvíce kritizovanou úpravou ze strany policistů. Podle zákona je nutné při úpravě dávat pozor na dodržení světelných vlastností učinných ploch reflektorů. To znamená, že u staré škodovky nepřichází zakrytí světel v úvahu, neboť parabola společně s žárovkami a clonami je téměř celou účinnou plochou. Možností řešení může být použít jiné světlomety nebo světlomety vybaveny čočkou pro jasné určení účinné plochy.

Zástavba světel z jiného vozu je možná a není v rozporu se zákonem. Proto například u nás velmi oblíbený Ford Escort se světly z Fabie by neměl mít problémy s policií ani na kontrole STK. Záleží ale na montáži a přesného seřízení světlometů. Samozřejmostí je nutnost mít změnu zaevidovanou v technickém průkazu. Použití halogenových světel ve starších vozech není povoleno. Pokud bychom se bavili o přídavných blinkrech nebo výměny oranžových blinkrů za bílé, pak tato úprava povolena je, pokud není snížena intenzita blikačů. Zatmavování blinkrů povoleno není.

Většina tuningových výrobků na našem trhu a serveru je homologována a schválena. Podle paragrafu 36 je závadou podle odstavce 1 v osvětlení vozidla, pokud nesvítí potkávací nebo brzdové nebo zadní obrysové světlo alespoň na straně přivrácené do středu vozovky, nelze-li přepnout dálková světla na potkávací, způsobují-li světla oslnění, jsou-li dodatečně namontovány nebo upraveny svítilny svítící dopředu nepřerušovaně světlem jiné barvy než bílé, kromě předních svítilen do mlhy žluté barvy a dozadu nepřerušovaně svítící světlem jiné barvy než červené či jsou-li chybně zapojeny svítilny nebo chybně propojeny svítilny tažného vozidla a přípojného vozidla.

Důležité je si také uvědomit, že všechna světla dodatečně namontována na voze musí být funkční a pokud nejsou, potom musí být zakryty.

Zadní tuningové světlomety jsou vesměs homologované a není problém s jejich instalací a používáním.


Jiří Juránek
redakce@autodoplnky.cz

 

 

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek