Tuning REDAKCE

Tajný závod 1000 mil 2004 (07.07.2004)

loga/autoklubTajný závod 1000 mil: 2004

Valím si to po okresce sto deset a na mou zadnici se lepí tmavě zelená oktávka. Nezrychluji, ale ubírám na sto. Ten idiot je stále metr za mnou a já ho proklínám za jeho neomalenost a drzost. Před tou nejhorší zatáčkou mě začíná předjíždět. Mezi stromy vidím tmavěmodrého favorita. Oktávka je už vedle mě. O žádném favoritu viditelně neví. Šlapu na brzdy a podřazuji. Vyšlo to na chlup a oktávka projela mezi mnou a jím o centimetry. Začínám přemýšlet nad tím, kdybych ve svém autě vezl svou dvouletou dceru a něco se stalo. Jsem naštvanej a zároveň pyšnej na svůj instinkt a předvídavost. Tomu klukovi nemohlo být víc než dvacet. Však počkejme než projde prvním křtem. Situace z běžného silničního provozu…

Cannonball (Dělová koule) českou veřejnost nedávno šokovala. Tajný závod na rychlost v běžném silničním provozu. Policie nemůže nic dělat, pouze rozdávat pokuty. Hněv se valí na řidiče s upravenými vozy a vozy s vyšším výkonem. OK, nelegální a nebezpečné. Na druhou stranu o co nebezpečnější než některé zbytečnosti idiotských řidičů podobných tomu v zelené octavii.

V září 2004 se pojede závod s názvem „1000 mil“. Šestnáct set kilometrů přes Čechy, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Cílem je Černé moře a trať do této chvíle ještě není přesně stanovena nebo chcete-li zveřejněna. Závod se jede o super výhru 250 tisíc korun. Startovné je 10 tisíc korun za vůz. Při dvoučlenné posádce je to pět hadříků na hlavu.

K dnešnímu dni je zaregistrováno celkem sedm posádek, přičemž závod se pojede, když bude posádek třicet. Trochu počtů: 30 x 10 000 Kč za startovné = 250 000 Kč odměna a 50 000 Kč za administraci a pravděpodobnou výplatu organizátorovi či ceny za ostatní soutěže. Navíc na každého v cíli čeká „bezplatný“ pokoj v hotelu a večeře. „Vždycky jsem měl rád auta a ještě víc automobilové závody a různé akce. Vždycky jsem se chtěl zúčastnit nějakého závodu, bohužel kromě nějakých těch sprintů se mi nikdy nenaskytla možnost si doopravdy zazávodit. Všechny pořádané akce jsou většinou tak trochu "mimo moji kapsu" nebo se o nich dozvím až když je po všem. Letos jsem se proto rozhodl splnit si svůj sen (i když jen z poloviny). Uspořádám takový závod, jaký by mne bavil. Sice tím, že ho organizuji se závodu sám nemohu účastnit (za prvé by to nebylo fér, protože bych znal trasu a za druhé bych nemohl závod odstartovat nebo čekat v cíli),“ uvádí na svých stránkách organizátor Aladar.

Mezi prvními sedmi přihlášenými nechybí vozy BMW M3, Volkswagen Corrado, Škoda Octavia, Toyota Celica, Volkswagen Bora, Volkswagen Golf a Dodge Stealth. Celkem slušná sestava. Dvacet tři vozů však ke startu ještě chybí.

Pravidla jsou neznámá. Zatím se uvažuje o tom, že posádky budou mít na projetí trasy celkem 18 hodin, což by neměl být problém při průměrné rychlosti 90ti kilometrů v hodině. Je však jasné, že posádky donutí své oře k vyšším výkonům, což může přinést řadu komplikací zejména v rámci pravidel silničního provozu. K tajnému závodu, který se měl nedávno jet, se v diskusi na serveru zprávy.idnes.cz vyjádřil anonym takto: „Vyzývám poslance a policii, aby zabránili připravovanému závodu lidí s rychlými auty v běžném provozu na silnicích a ve městech. Jedná se o vlastně o přípravu teroristického činu s ohrožením obyvatel po trase šílenců. Stačí rychlý zákon o odebrání řidičského průkazu doživotně v případě organizovaní a účasti na nelegálním závodění mimo uzavřená závodiště. Pokud tato společnost nemá na to, aby ochraňovala občany dodržující zákony mohou se občané bránit sami. Ale to je anarchie a to snad nechcete. Tak se o občany starejte.

A abychom představili také další názor, uveřejňujeme také odpověď na tuto výzvu: „Dopředu říkám, ze nejsem účastník ani fanda této akce, ale ..... Nevím jak často se na našich silnicích pohybujete, ale osobně mám názor, že závod by málokdo zaznamenal. Stejně si na našich silnicích jezdí každej jak chce a lidi co jezděj jako tyhle zavodníci je plno (většinou na dálnicích a větších silnicích). Vážně pochybuju, že mezi těma stovkama lidi co jedou někde po dálnici/silnici 1.třídy naplno by se těhle pár závodníků dalo zaregistrovat. Ale proč ste se neozval dřív?? To vám ty každodenní závody (pokud chcete, můžete tomu říkat třeba permanentní cannonball) co se odehrávaj v provozu nevadí? Spíš bych vás přirovnal k ovci, který v novinách řekli, že má bečet, tak bečí...“

Závod „1000 mil“ ještě není zmedializovaný, ale pokud se tak stane, můžeme očekávat podobné reakce, přičemž tyto dlouhé závody se jezdí v Evropě i Americe relativně často. Pořadatelé akce připravují zvláštní ceny pro nejstarší automobil, pro posledního v cíli, pro největší leštěnku či za největší pokutu.

O vážnosti celé akce hovoří také informace o zahraničí na stránkách závodu. Zájemci si tak mohou přečíst o zvycích, výši pokut i pravidlech v zemích Slovenska, Maďarska a Rumunska.

Lze těžko hodnotit tento závod. Zcela jistě může jít o velice zajímavou cestu, pokud budeme hovořit o pravidlech AOS (Automobilové orientační soutěže), která se však nejede na čas. Závod s časem může na silnicích způsobit řadu dopravních nehod a způsobit i smrt. Takže zbývá jen požádat všechny zúčastněné, aby jezdili s mírou a bezpečně, především vůči ostatním účastníkům silničního provozu a policistům a ostatním řidičům vzkazujeme: pevné nervy. Více info na www.1000mil.cz


POZOR NEPŘEHLÉDNĚTE: Podívejte se na první soutěžní anketu zařazenou dnes v novinkách! ZDE 

(přímé řeči organizátora a příspěvky v diskusi zveřejňujeme v nezměněné formě!)

Redakce autodoplňky.cz prohlašuje, že se jakkoliv nepodílí na organizaci tohoto závodu a informace jsou čerpány z veřejně dostupných zdrojů.

Jiří Juránek
redakce@autodoplnky.cz

obrazky/1000mil_picture
zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek