Tuning REDAKCE

Třicet minut s Roverem 75 CDTi (12.05.2004)

loga/MimoňTřicet minut s Roverem 75 CDTi

Poobědové kafíčko mi přišlo k chuti. Stál jsem v kuchyňce opřený o stěnu s kelímkem v ruce, když se z mé kapsy ozvala melodie tureckého pochodu. Německé číslo. Markus! Přítel ze sousedství přijel do Čech zbrusu novým Roverem 75 a ptá se, jestli chci svézt. Prvně přemýšlím, protože nedokážu přijít absolutně na nic, co by tento vůz spojovalo s tuningem, pak ale kývu hlavou a necelou hodinu po rozhovoru se proháním po českých okreskách nadupaným roverem, který je tak neuvěřitelně měkký, že může opravdu vozit tak maximálně zadnice ředitelů firem a úspěšných podnikatelů, kteří jsou zvyklí na luxus vyšší střední třídy.

Marně přemýšlím, proč se tak dobře cítím v anglickém luxusním interiéru a jak moc mi lahodí šišaté budíky otáčkoměru a tachometru. A pak kořenové dřevo není také k zahození, pokud není z plastu. Stojím na křižovatce a chystám se k rozjezdu. Spojka zabírá až nahoře, takže jemně přidávám plyn, abych udržel diesela v chodu. V prvních dvou tisících otáčkách se “pětasedmdesátka” žene k cíli šnečím tempem. Nejlépe roveru sedí rozmezí 2,5 až 4 tisíc otáček, to pak předvádí roztomilé kusy v případě velmi slušeného zrychlení. Díky měkkému odpružení si vůbec neuvědomuji jízdu ve sto třiceti. V této rychlosti se vůz v zatáčce až nepříjemně naklání a raději zpomaluji na předepsaných devadesát.

Dvoulitrový Common-Rail-Turbo dieselový motor velice hbitě reaguje. Není divu, když pod kapotou tohoto luxusního Brita na mě útočí 96kW. Tento těžký elegant totiž dokáže zrychlit z nuly na stovku za velice příjemných 11 sekund.

Přístrojová deska se pyšní vydařeným středovým budíkem hodin, které mi neúprosně odměřují čas na projížďku. Zbývá dvacet minut a já neudělal ani jednu fotku. Před prudkou levotočivou zatáčkou podřazuji až na třetí rychlostní stupeň a blížím se k místu, kde hodlám udělat pár fotografií. Nová písnička od Anastacie dává reproboxům v autě docela zabrat, ale při zavřených oknech je zvuk vyvážený a absolutní novinka od Blaupunktu s navigačním systémem se osvědčila jako výborný společník na cesty.

Mezi námi děvčaty bych možná čekal i trochu víc od „káry“ za 30 000 euro. Zastavuji a nechce se mi ven z vozu. Při své výšce 185 centimetrů se mi zdají okna vozu příliš malá a výhled maličko nejasný. Na druhou stranu oceňuji pevné a pocit bezpečí budící sloupky. Interiér je směsicí kvalitních materiálů, které tvoří výrazný celek, dotvářející atmosféru opravdového luxusního vozu. Lehce zavírám přední dveře a přemýšlím nad spojlery pro tento vůz. Nakonec však podobné myšlenky zaháním a dívám se na chromové doplňky v podobě naleštěných klik, lemů oken či dlouhé linky táhnoucí se po celém boku vozu. V tu chvíli proklínám své rozhodnutí nejet s autem do myčky. Po šesti set kilometrech ze Stuttgartu je vůz zaprášený a na fotkách to bude vidět. I přesto ale připravuji fotoaparát a za chvilku obcházím automobil, jako by to byla nejkrásnější modelka na světě.

Tento typ roveru je vybaven vstřikovacím systémem typu common rail a dle vyjádření majitele je mimořádně úsporný i přes svou váhu 1585 kg. Průměrná spotřeba čítá 8,6 litrů.

Mnou řízený vůz měl najeto teprve dva tisíce kilometrů, takže se majitel bude muset ještě hodně snažit, aby z něj dostal maximum. Tak jako tak je ale Rover 75 CDTi velmi slušným konkurentem všech excelentních vozů, které velice střídmě (bohužel) brázdí české silnice. Na můj vkus až moc měkký, ale lidem hledajícím pohodlí a bezpečnosti nezbývá než tento vůz doporučit a tiše závidět.


Jiří Juránek
redakce@autodoplnky.cz

Foto: Autor

 

mask/orange_ctverec  Pár obrázku Roveru 75 

     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek