Tuning REDAKCE

Trojka slaví narozeniny (26.01.2005)

tuning-aktuality/00_rok_2005/26_01_2005_bmw/logo_bmw_01Trojka slaví narozeniny: Let´s see!

Bayern 1 a ty nejlepší hity z celého Německa jsou jednou z několika možností, jak poznáte, že se blížíte do Bavorska. Dalším ukazatelem může být abnormální nenávist k vtipům o křesťanech a Bohu. Ovšem nejpodstatnějším a nejviditelnější ikonou celého bavorského kraje je jeden automobil. BMW. Nápis bavoria dal základ českému názvu Bavorák. A nástupce typů 1600, 1602, 2000 nebo 2002 slaví letos třicáté narozeniny. Nejoblíbenější a nejrozšířenější řada 3.

Kdo by si to byl řekl, že současný žralok v trochu netradičním podání Chrise Banglea slaví už takové jubileum. Zadokolka s dlouhou kapotou a zamračeným výrazem se stala osudnou spoustě mladíků, kteří podcenili její sílu. Především ve verzi 323i. Trojkové kupátko bylo dříve také alternativou šestkové lodě pro méně movité a dodnes těží z podobnosti právě z tohoto vozu a nachází si řady příznivců mezi mladými dodnes.

Typická maska s ledvinkami zde získala maximální možný sklon a je nejzamračenější ze všech BMW. Postupem času se však sklon rapidně zmenšoval, ale kulatá světla si model udržoval. Další modely byly uhlazovány a v roce 1990 se kulatá světla poprvé objevila pod krycím sklem. Karoserie a venkovní rozměry se s každým modelem zvětšovaly a postupně se také ztrácela typická středová konzole natočená k řidiči.

Nejslavnějším typem třetí řady byla druhá generace, která se objevila na trhu na začátku osmdesátých let a zejména ve verzi Cabrio a M3 se doslova stala nesmrtelnou. Velmi oblíbenými byly a jsou také vozy ve verzi combi. Základem těchto modelů byly čtyřválce, ovšem 325 nabídla ve své řadě neobvyklý šestiválec o obsahu 2,5 litru.

Třetí trojkou se stala dodnes vyhledávaná klasika, která ve všech verzích sedanu, limuzíně, combi, kupé nebo cabrio disponuje velmi dynamickým sportovním vzhledem. Novinkou v této modelové řadě byl turbodieselový motor.

Čtvrtá generace trojky se objevila v roce 1998 a udala třetí řadě docela nový směr. Vůz vyhledávají sportovně založení manažeři a současná trojka, která se chystá do výroby je již absolutně žhavým adeptem na dokonalé sportovní vlastnosti. Vyhledávanými verzemi jsou zde třílitrové turbodiesely, které svými 220 koňmi a velice kultivovaným projevem sráží na kolena své konkurenty.

Třetí řada stále vítězí před pátou a ani první nebo druhá řada úspěch trojkového „báva“ neohrozí.

 

Jiří Juránek
Redakce@autodoplnky.cz
Foto: Archiv

 

 

mask/orange_ctverec  Pár obrázků od BMW

     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek