Tuning REDAKCE

Tuning a zima: kde číhá zubatá? (24.01.2005)

tuning-aktuality/00_rok_2005/24_01_2005_smrtka/logo_smrtka_01Tuning a zima: kde číhá zubatá?

Čeští tuneři zůstávají chytří a na silnicích a parkovištích supermarketů naštěstí mnoho upravených vozů není vidět, i když tu a tam lze některé zahlédnout na krásných litých kolech v letních pneumatikách. Jeden z nich mi jednou povídá: Don´t worry, sůl není prý problém. Mlčím a dívám se, jak při spolehlivé technice vklouznutí do zatáčky s ruční brzdou jen o několik centimetrů míjí sloup veřejného osvětlení a neuměle končí i se svou zadokolkou BMW E30 v druhém pruhu napříč. No jo, není nad řidičské umění. Jenže ještě větší problém je ten, že se netýká jen tunerů.

Stejný problém se totiž stane komukoliv jinému, kdo podcení zimu. Zima byla k řidičům doposud velkorysá a až na několik excesů nijak zvlášť neztrpčovala život účastníkům silničního provozu. Ovšem za poslední týdny se na silnice vrátil nefalšovaný český sníh a za poslední dny udělal v životech spousty lidí pěknou paseku. Ať už jde o smutné nebo veselé příběhy, vždy je na co vzpomínat.

Mnozí z nás už pochopili, že upravené vozy na sníh nepatří, takže přesně ty frajery, které v létě potkáváte v těch nejnabušenějších kárkách, se začátkem zimy usedají do prorezlých fiatů Uno, škodáren 120 nebo xy dalších obyčejných vozů, které k tuningu mají velmi daleko. Většina z nich pak používá služebních vozů nebo vozů svých přítelkyň.

V zimě platí mnoho zásad, jak jezdit a dle statistik za poslední rok a také bohužel i za ten letošní je vidět, že čeští řidiči jezdí hloupě, nepozorně, rychle a bezmyšlenkovitě. I člověk, který svůj vůz vytáhne do jezdecké školy nebo se parta kamarádů domluví, že zkusí techniku jízdy na opuštěném letišti, může prožít na silnici katastrofu. Ačkoliv se vůz na rovině letiště chová na ledu jako bláznivá střela, kterou lze do jisté míry řídit, v reálu však dochází díky kopečkům a překážkám na silnici ke katastrofám.

Svou troškou do mlýna přispívají hlavně kamiony a sobecké jednání pánů podnikatelů, kteří vysílají řidiče na cesty s vozy ve špatném technickém stavu. V sobotu došlo díky kamionům k zablokování silnice E65, která vede od Harrachova k hraničnímu přechodu s Polskem. Stejná situace na cestě Boží Dar na Klínovec. Situace na horách naprosto překvapivá a mnozí z nás na ni nebyli připraveni.

Pátek a tři mrtví při hromadné nehodě pěti vozů u Louček. Drobovice dostal řidič Škody Felicie smyk a po nárazu do svahu uhořel ve voze. Obec Mikuleč byla svědkem dopravní nehody autobusu, který se i s patnácti cestujícími převrátil na bok. Louny byly svědkem úmrtí řidiče, který vjel do protisměru. Toyota i s cizincem u obce Březí skončila po čelním nárazu do stromu a následným odrazem pod hladinou rybníka.

Záměrně uvádím nehody za jeden víkend. Jenom tak totiž lze plně pochopit, jak je jízda v zimě ve voze se špatným technickým stavem nebezpečná. Ovšem můžeme za to opravdu jen my, řidiči?

Policisté dostali bojový úkol. Téma: Alkohol a stav vozidla. Minulý týden vyrazili do ulic a kontrolovali a kontrolovali a kontrolovali. Již tři týdny objíždím na velice frekventované silnici vůz, který tam nechal řidič romské národnosti. Scorpio cikánského barona zde stojí i dnes. Telefonáty na Policii České Republiky a Městskou Policii jsou naprosto zbytečné, protože vůz stojí na vozovce, kde není zákaz stání a je na značkách, tudíž ho nemohou odtáhnout. ??? Zajímavé vysvětlení. Bohužel tento vůz je na cestě velkou překážkou neboť stojí přímo naproti vjezdu do jedné firmy. Jízda do práce jako každá jiná, přede mnou udržuje vcelku dobré tempo dodávka a vyhazuje blinkr před zasněženým Scorpiem. Vyhazuji také blinkr a nijak zvláš´t nezpomaluji, neboť se na silnici vejdou vedle sebe s přehledem tři automobily. Jenže dodávka i s blinkrem doleva najednou brzdí a zastavuje. Šlapu na brzdy a sleduji jak kolem dodávky a mě projíždí nějaká Toyota. Ledovka mě navádí přímo na zadek dodávky a ta jakoby instinktivně zahýbá na parkoviště firmy a já její pravý zadní roh míjím svým předním levým asi o deset centimetrů. Kdyby neuhnula, bylo by to aspoň za patnáct set za nedodržení vzdálenosti a špatnou předvídavost.

Odpoledne se Scorpiu připojila Sierra, tentokrát v druhém jízdním pruhu. Co je na celé situaci nejkomičtější, je fakt, že tři sta metrů od těchto „ledabyle“ zaparkovaných vozů stojí hlídka policistů a kontroluje technický stav vozidel, alkohol a rychlost. Ironie.

Včerejší televizní noviny na jedné nejmeNOVAné televizní stanici odkryly zvláštní skutečnost nedávné nehody autobusu a kamionu, při které zahynulo šest lidí. Připojovací pruh měří pouhé 2 metry a patnáct centimetrů. To znamená, že při šířce autobusu 2,5 metru lze těžko očekávat, že se vejde vedle kamionu v druhém pruhu. Tímto naprosto ukázkovým příkladem typicky českého řešení improvizace mi nezbývá, než se zase těšit na léto s přáním, ať už konečně každý z nás pochopí, že nejsme na silnicích sami, a že mezi námi nejsou lidé, kteří tu ještě dlouho měli být jen kvůli tomu, protože spěchali nebo se stali obětmi těch, kteří spěchali.

 

Jiří Juránek
redakce@autodoplnky.cz

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek