Tuning REDAKCE

Tuning Salon 2008: komentář (08.10.2008)

KOMENTÁŘ – Detailní informace a pohled na akci Tuning Salon Brno 2008 Vám přinášíme prostřednictvím komentáře Aleše Darebníka, spoluorganizátora soutěže Tuning Cup.

Hektické období příprav a samotné realizace Tuning Salonu Brno už postupně opadlo. Nyní nastal ten správný čas se k celé akci vrátit a podívat se, jak to poslední zářijový víkend na brněnském výstavišti vlastně vypadalo. Zaměříme se hlavně na letošní finále soutěže AZ pneu Tuning Cup, jejíž finalisté zaplnili výstavní halu Z.

Čas je neúprosný a letí jako voda. Letošní ročník soutěže AZ pneu Tuning Cup byl již čtvrtým v pořadí, což nám přijde naprosto neuvěřitelné. Není to tak dávno, co se v roce 2005 na Mimoňských válkách vyhlašovala premiérová TOP 10 nejlepších vozů sezóny. A není tomu ani tak dávno, kdy se finále přesunulo do krytých hal českobudějovického výstaviště. Rok se s rokem sešel a náš tým čekala úplně nová výzva - Tuning Salon Brno 2008. A proč právě moravská metropole? Hledáte-li výstaviště s pěknými halami, vstřícným přístupem, skvělým zázemím a dobrou dostupností, výsledek je jednoznačný.

Do finálového klání se kvalifikovalo celkem 118 soutěžních vozů ve 20ti kategoriích. Na porotu nakonec v sobotu 27. září čekala porce 96 vozů. Některým soutěžícím nevyhovovalo datum akce, některé potkaly technické problémy při dodatečných úpravách a někteří přijet jednoduše nechtěli. Fakt, který nás ovšem mrzí ze všeho nejvíce, je neúčast několika vozů, které byly na finále řádně registrovány. Jejich majitelé se bohužel ani neobtěžovali svou neúčast nahlásit, což bylo nefér hlavně vůči již přítomným soutěžícím, kteří se tak museli krčit na relativně malém prostoru (6x3m pro jeden vůz). Kdybychom byli o neúčasti informováni aspoň o den dříve, mohli jsme s rozvržením haly ještě něco udělat - pár hodin před startem akce to už ale nešlo.

Porota, která byla rozdělena na dvě části, se mezi soutěžící vydala již v brzkých ranních hodinách. Obě skupiny se snažili dodržovat předem stanovený časový harmonogram. Jejich „povolání“ jim nebylo co závidět, protože na hodnocení každého vozu měli pouze asi 8 minut času a lahůdka v podobě určení TOP 10 nejlepších vozů pro rok 2008 na ně čekala až v závěru dne. Samotný systém hodnocení byl stejný jako minulý rok. Na konci dne každý porotce odevzdal své pořadí, které se následně přepsalo do počítače, zprůměrovalo a výsledky byly na světě. Pokud se stalo to, že průměry byly na chlup stejné, musela porota o konečném výsledku rozhodovat dodatečným hlasováním.

Vraťme se ještě ke královské kategorii TOP 10. Vybrat deset nejlepších ze záplavy skvěle upravených vozů je opravdu těžký úkol. O výsledku rozhoduje často každičký detail a scénář je vždy podobný – každý porotce má na obsazení TOP 10 odlišný názor a trvá hodně dlouho, než 14 hlav dospěje k nějakému kompromisu. Vzduchem létají argumenty (v očích některých lze občas pozorovat, že by na své kolegy nejraději hodili i něco jiného), vedou se dlouhé diskuze a pořadí se formuje velice pomalu. Naštěstí i letos se vše podařilo dovézt do zdárného konce a TOP 10 soutěže AZ pneu Tuning Cup pro rok 2008 má tuto podobu:

1. místo: Honda Integra Type-R, Josef Šušota
2. místo: Audi 80 B4, Sebastian Ulrich (PL)
3. místo: BMW E30 318iS, Pavel Medveď
4. – 10. místo: Honda CRX Targa, Lubomír Vicha
4. – 10. místo: BMW Z3, Tomáš Leba
4. – 10. místo: Škoda Rapid 2.0 16V Turbo, Zdeněk Rak
4. – 10. místo: VW Golf I Cabrio, Martin Koblížek
4. – 10. místo: Citroen Saxo 1.5D, Tomáš Herda
4. – 10. místo: Škoda Favorit, Karel Buzický
4. – 10. místo: Škoda Octavia 1.8 20V RS, Petr Richter

Součástí finále je také ocenění Best Creative. Jedná se o cenu pro nejlépe a nejnápaditěji naaranžované výstavní expozice. Dovolím si zdůraznit hlavně slovo nejnápaditějších. Ve své podstatě není ani tolik důležitá velikost a okázalost aranžmá, ale jeho myšlenka, nápad a celkové sladění. A právě tyto atributy měly například prezentace Milana Maška (Škoda Octavia), Kateřiny Ipriové (Fiat Punto) a dalších. Udělovat tuto doplňkovou cenu je velice těžké, protože za svou velkou snahu by si ji zasloužili téměř všichni soutěžící. Možná i z tohoto důvodu jsme přímo na finále udělali jednu chybu, jelikož mezi oceněnými měl být také Tomáš Nisser se svým expressem UPS. Tímto se Tomášovi dodatečně omlouváme a rozšiřujeme počet oceněných na TOP 6 :-)

Na Tuning Salonu v Brně byla premiérově vyhlášena také kategorie Profi Scene. Souboj o prvenství se očekával hlavně mezi Milanem Vybíhalem (Škoda Felicia) a Adamem Králíkem (Škoda Rapid). Z vítězství se nakonec radoval prvně jmenovaný a před divácky velice atraktivního „AK-47“ se probojoval ještě Jan Černý (Brabus CLS). Adam Králík tak vystoupal na stupínek bronzový. Porota měla tentokrát dost času doslova „prošmejdit“ do posledního šroubku všechny vozy a nakouknout i do míst, kam se běžný člověk nikdy nepodívá. Adamovi nejvíce uškodila kvalita provedení některých úprav a také komerční využívání jeho krásného vozu, které na něm už bohužel zanechalo citelné stopy. Pořád je to ale showcar jak má být!
Branami brněnského výstaviště nakonec prošlo 7000 návštěvníků a tuningového srazu se zúčastnilo na 600 vozů. Pokud jste se na Tuning Salon do Brna v letošním roce nedostali, nevěšte hlavu. Atmosféru akce vám jistě přiblíží reportáž v pořadu Auto-Moto Styl, která bude odvysílána na začátku listopadu.

Závěrem bychom rádi poděkovali všem soutěžícím, kteří se brněnského finále zúčastnili, a to za jejich snahu, nápady a neutuchající elán vyhrávat. Poděkování míří také do řad našich porotců, kteří po celý letošní rok dobrovolně brázdili tuningové srazy a kteří jsou nedílnou součástí soutěže. Velké, ale opravdu VELKÉ poděkování patří také všem sponzorům a mediálním partnerům soutěže AZ pneu Tuning Cup. Bez jejich podpory by soutěž nikdy nemohla fungovat a my si této pomoci opravdu vážíme!

Více informací naleznete zde

Celkové výsledky Tuning Cupu 2008 najdete zde

Fotogalerie

-jj-
redakce@autodoplnky.cz
Foto: Archiv

 

 

Tuning Salon 2008: komentář

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek