Tuning REDAKCE

Vozy stříbrného plátna (15.09.2004)

tuning-aktuality/15_09_2004_old_timer/logo_01.jpgVozy stříbrného plátna

Zapomeňte, že tady budu psát o slavném Velorexu z filmu Vrchní, prchni!! nebo o plejádě veteránů ve filmech s Homolkovými. Pro představu si vybavte film 60 sekund a vzpomeňte si opět na Eleanoru. Máme pro vás deset nejzajímavějších vozů stříbrného plátna a jediným důvodem, proč Eleanora není v desítce neúspěšnějších, je film Bullitův případ. A abychom dlouho neobtěžovaly nadýchanými úvodníky, pusťme se do toho.

 

 

 

10. Plymouth Fury (Christine – 1983)

Kdo miluje romány Stephena Kinga, tomu Christinu nemusím představovat. Pro laiky je však nutné podotknout, že ne každé auto, které zrenovujete a upravíte, vás bude mít rádo. Zapomenutý herec Keith Gordon si zahrál Arnieho Cunninghama, který si koupil nádherný červený Plymouth Fury z roku 1958. Ovšem vůz měl zlou duši a jak Arnie pyšnil spolu se svým autem a radostí byl celý pryč, jeho sladké autíčko se začalo měnit a jak už to u Kinga bývá, zabíjet. Škoda, že film nebyl tak kvalitní jako automobil...

 

9. Lotus Esprit S1 (The Spy Who Loved Me – 1977)

Designér Egiorgietto Giugiaro chtěl nazvat vůz Kiwi, ale management Lotusu trval na své tradici a vůz získal jméno Esprit. Naštěstí. S1 byl vyráběn mezi lety 1975 – 1978. V roce 1977 byl „namáčklým“ vozem Jamese Bonda ve filmu „Špion, který mě miloval“. Možná si vybavíte zběsilou Bondovu jízdu na moři a přeměny vozu na ponorku.

 

8. Chitty Chitty Bang Bang (Chitty Chitty Bang Bang – 1968)

Naprosto souhlasím, když získáte názor, že tohle je prostě maličko ujeté. Ford Racing Team veden Alanem Mannem vytvořil vůz známý jako Chitty. Disponuje moderním motorem V6 a vyroben byl v červnu v roce 1967. Byl registrován pod značkou GEN 11 a čekal na slávu v románu Iana Fleminga.

 

7. Ford Mustang (Bullit – 1968)

Kdo nemá rád Mustanga, je prostě divnej týpek a stejně tak pokud bychom tento vůz neuvedli v nejlepší desítce, byli bychom divní my. Nezapomenutelná honička Franka Bullita v podání nepřekonatelného Stevea McQueena skrz San Francisco trvala kolem deseti minut a za celou tu dobu se ve filmu neobjevil dialog. McQueen, známý pro své nadšení pro závody motorek a vozů, zde rozehrál kaskadérskou hru v řízení velmi silného vozu, který disponoval až 115 mílemi za hodinu.

 

6. Greased Lightning (Grease – 1978)

Nagelovaný fešák Danny Zuko, věčně smutná a vyplašená Sandy a řada super hitů, které se hrají úspěšně až dodnes. Pomáda však byla také inspirativním filmem pro řadu tunerů. A zde také můžeme vidět moc pěkné Muscle Cars, které se v této době Eisenhowera těšili velké oblibě. A svůj díl na tom má právě John Travolta a jeho prapodivné taneční kreace v garáži při stavbě vozu.

 

5. DeLorean (Back to the Future – 1985)

Před tím než se slavný a proklínaný autobazar AAA věnoval cíli být největším autobazarem v celé Evropě, dovážel do České Republiky řadu amerických vozů, mezi kterými nechyběla absolutní rarita známá z trilogie Návrat do budoucnosti. DeLorean stál mezi obyčejnými německými vehikly a těžko si hledal majitele. John Z. DeLorean byl vice prezidentem společnosti GM a v roce 1974 si splnil sen vyrobit ultimativní automobil, který se bude pyšnit jeho jménem. Sportovní vůz DeLorean nabízel zvedací dveře podobná racčím křídlům, čímž se stal ihned slavným. Upozornění, tento vůz nejezdí na Plutonium, ačkoliv to ve filmu říkali....

 

4. Herbie (The Love Bug – 1969)

Všichni už vědí, že VW Brouk byl vizí Adolfa Hitlera. Chtěl pro Německo vyrobit lidový vůz a díky Ferdinandu Porsche, se mu to také do jisté míry povedlo. Brouka milují všichni, a když si ho Disney vybral pro film, zvýšilo to jeho renomé. Tři sekvence: Herbie Rides Again, Herbie goes to Monte Carlo a Herbie Goes Bananas byly vždy obohaceny o tento vůz, který byl vybaven ve stylu Bondových sporťáčků, otevíraly se mu dveře automaticky.

 

3. Mini Cooper (The Italian Job – 1969)

Je úplně jedno, jestli budeme hovořit o filmu z loňského roku nebo o filmu z roku 1969. Jeho ústředním tématem je krádež a transport zlata v nádherných Mini Cooperech. U mě se Italian Job jako film uhnízdil na předních příčkách žebříčků nejlepších filmů, a kdo jednou viděl zběsilou jízdu těmito autíčky, nikdy nezapomene a Mini Cooper si bude potají přát celý život.

 

2. Aston Martin (Goldfinger – 1964)

Ať se jde nový Aston Martin v Die Another Day zahrabat. Aston Martin DB5 je klasika. O to větší, pokud ji řídí Sean Connery. Stříbrný luxus a sexy tvary nenechaly spát ani protivníky a díky nejrůznějším vynálezům a aparátům se tento Aston Martin těšil mnohem větší oblibě než jeho stejní bratříčci vyjetí právě z obyčejné výrobní linky. DB5 je úžasným strojem a pravděpodobně nezestárne. Tak jako Sean Connery.

 

1. Batmobile (Batman – 1989)

Možná máte jiný názor, ale Batmobil a vůbec první film z Gotham City s Michaelem Keatonem v hlavní roli a sladkou Kim Basinger byl prostě bez chyby. Nemůže se mu rovnat Daredevil, Spider-Man ani Catwoman. Batman byl zkrátka první a dokonalý. Samozřejmě, že jsme Batmobil viděli už v šedesátých letech ve stejnojmenném seriálu, ale tento Batmobil postavený na základě Chevroletu Impala prostě bere dech, kdykoliv ho člověk vidí. A hlavně je to tuning ja vyšitý.

 

Jiří Juránek
redakce@autodoplnky.cz 
Foto: Archiv

 

     
     

 

tuning-aktuality/15_09_2004_old_timer/30

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek