Tuning REDAKCE

Výchova tunerů v Čechách (13.06.2005)

den D hodina HNesnáším mravokárce. Jednak pro to, že se ozývají vždycky až po bitvě, a jednak pro to, protože nejsem tak konzervativní a egoistický, jak by se pisálek na první pohled mohl zdát. V několika reportážích o již proběhlých srazech, jsem se rozplýval nad tím, jak se naše česká scéna zlepšuje. Tuneři asi shání peníze na úpravy po všech čertech anebo nejedí. Pravděpodobně se i díky tuningu zvedl počet právě dospělých ve statistikách, kteří zůstávají bydlet u rodičů. A to čistě ze zištných důvodů. A pak jsou tu půjčky a výhoda bydlení u rodičů. Znám blázny, kteří si půjčili na auto, na spojlery a dokonce znám jednoho, který z půjčky financoval i lak vozu. Inu, jsme blázni a blázny zůstaneme. Co si budeme nalhávat, přece jen jde o nejhorší vůbec možnou investici, tedy vyjma alkoholu a automatů.

A jsme o krůček dál. Alkohol. Já nevím, proč být sucharem s Porsche od Gembaly, když si koupím v hospodě místo zlatavého moku kolu. V Německu si v klidu poručte Hefe Weizen a nebojte se kontroly policie, protože 0,5 promile je v „Dojčlandu“ povoleno. Na něco takového zapomeňte v Čechách. Alkohol za volant nepatří, a každý, kdo pije a pak usedne za volant, by měl být zbaven svéprávnosti. A dokladem toho může být XY příkladů „nechtěných“ zabití. Za poslední měsíc jsem dvakrát foukal do digitálního „balonku“. A pokud mě zastaví ještě pětkrát, budu jen rád. Nakonec na každém Domu zdraví sto procentně ještě visí stará tabule Prevence – půl zdraví.

Nemohu stejně tak vystát bezblinkrové řidiče a všechny, kteří se mi lepí na „zadek“. Zvlášť machírek v natuněné jettě. Jedno sešlápnutí plynu mě pak od něj oddělí na stovky metrů. Poslední příklad frajera v Polu mohu poslat z nedělního rána. Prostě na silnici jsou paka a pak příležitostná paka (aneb chybička se vždycky vloudí). Zapomeňte, že na silnici potkáte dokonalého řidiče. :O)

Rozjetý sraz v Plané v sobotu hostil přes dva tisíce lidí a přes stovku tunerů. Akce jako každá jiná. Klasické soutěže, pohodová atmosféra a jeden „ožralej“ idiot. Pokud totiž uvážíme jeho 1,35 promile v alkoholu, pak ho takto titulovat musím, i když je to troufalé. Jak jinak ale označit člověka, který v nestřežený okamžik vjede do skupiny lidí u občerstvovacího stánku. Chyba pořadatelů, že nechali stánek u silnice? Blbost! Bezohlednost a naprostá tupost některých lidí mě neustále překvapuje.

Sedm zraněných lidí si vyžádalo akci dvou vrtulníků a sanitek. Během sekundy změnil opilý řidič život několika lidem, na jejichž místě mohl být kdokoliv z nás. Jeho příběh ale nekončí. Pravděpodobně dostane tři roky za obecné ohrožení.

Druhou stránkou celého problému je ale všeobecné podvědomí o tunerech. Pitomci, kteří tam, kde se jezdí pomalu, jezdí rychle a kde se jezdí rychle, se vlečou, nám ostatním ubližují ve špatné reputaci. O dobrém srazu žádné noviny nenapíšou. O zranění a nehodě napíše většina z nich. V očích „běžné“ společnosti se pak tuneři posouvají v žebříčku na úroveň povlů a bezmozků. Nechtěli jsme ale přece jen být ti, kteří umí z auťáků udělat střely, a které spojuje přátelství v klubech a zájem o auta?


Jiří Juránek
r
edakce@autodoplnky.cz

 

 

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek