Tuning REDAKCE

Zemřel Butzi Porsche, otec 911 (06.04.2012)

NOVINKY – Člověk, který stojí za designem nejslavnějšího Porsche a možná automobilu všech dob, originální 911, včera 5. dubna zemřel. Ferdinand Alexander Porsche zemřel v Rakousku ve věku 76 let. „Jako tvůrce Porsche 911 založil designovou kulturu celé naší společnosti, která rýsuje naše sportovní vozy každý den. Jeho filosofie a dobrý design je odkazem, který pro nás bude poctou již navždy,“ řekl CEO Porsche Matthias Müller.

Legendární německý designér, kterého všichni přezdívali Butzi, se narodil ve Stuttgartu 11. prosince v roce 1935. Byl nejstarším sysem Dorothey a Ferryho Porsche a vnuk slavného Ferdinanda Porsche, zakladatele společnosti.

F. A. Porsche začal pro automobilku pracovat v roce 1958 a prvním modelem, který vytvořil, byl nástupce někdejší 356. V roce 1962 převzal vedení designového studia automobilky a o jeden rok později dokončil práce na 901, která byla přejmenována na 911 poté, co francouzská automobilka Peugeot řekla, že vlastní práva na všechny variace tříčíselných označení s nulou uprostřed.

Vznik legendární 911 pak už provázel obrovský zájem zákazníků. Porsche 911 se stalo nejslavnějším sportovním vozem vůbec a dnes se objevuje ve své sedmé generaci. Vedle sériových vozů Porsche pracoval i na designu závodních modelů, včetně legendární Formule 1 Type 804 nebo Porsche 904 Carrera GTS.

V roce 1972 sestoupil s trůnu vrchního designéra a založil si Porsche Design Studio ve Stuttgartu, řídící kancelář však později v roce 1974 přesunul k Zell am See v Rakousku. Studio se stalo velmi slavným díky spoustě doplňků jako byly brýle a hodinky.

I když se Butzi Porsche věnoval vlastnímu byznysu, byl vždy na telefonu a pomáhal, a co víc, byl Prezidentem společnosti od roku 1990 do roku 1993, tedy v době, kdy se automobilka zmítala ve finanční křeči. Porsche přenechal svou roli v představenstvu svému synovi Oliverovi.

Příčiny smrti slavného designéra nebyly zveřejněny.

Dopřejte svému vozu údržbu s výrobky SONAX - se slevou 20%.

-jj-
Foto: Archiv

 

 

Zemřel Butzi Porsche, otec 911

 

Zemřel Butzi Porsche, otec 911

 

Zemřel Butzi Porsche, otec 911

 

Zemřel Butzi Porsche, otec 911

 

Zemřel Butzi Porsche, otec 911

 

Zemřel Butzi Porsche, otec 911

 

Zemřel Butzi Porsche, otec 911

 

Zemřel Butzi Porsche, otec 911

 

Zemřel Butzi Porsche, otec 911

 

Zemřel Butzi Porsche, otec 911

 

Zemřel Butzi Porsche, otec 911

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek