Tuning REDAKCE

Ženeva Motor Show 2004 (17.03.2004)

Božský ráj v Ženevě ukázal směr automobilového průmyslu

obrazky/logoaktgeneve01Dříve lidé stoupali na Olymp, aby viděli své bohy. Dnes své bohy jezdí uctívat na několik míst na celém světě. Bozi se stali poutníky a na své pouti se od 4. do 14. března 2004 zastavili ve městě na pomezí francouských a švýcarských hranic. Ženeva. Město na prvním místě seznamu. „Věřící“ se již několik týdnů před příjezdem bohů jali připravovat prostor, aby přes plochy a prostředí ukázali své bohy v tom nejlepším světle. A bozi přišli… tedy přijeli. A měli úspěch! Právě totiž skončil šestasedmdesátý ročník výstavy Autosalon Ženeva 2004.

Není autosalon jako autosalon. Někdy se návštěvník nechá opít klasickou nabídkou autoprodejců, ale někdy mu to prostě nestačí. Někdy chce vidět něco víc, než jen Corsy, Yarise, Fabie, Pandy nebo 206ky. Někde v pozadí, a každý maloměšťák to ví, existují již zmínění bohové automobilového průmyslu. Výjimečná auta, která svádějí k představám o tom, jaké by to bylo, je řídit. Ženevský autosalon je tou správnou příležitostí, jak vyměnit realitu za sny a svůj slovník naučených výrazů obohatit o další slova jako Koenigsegg, Nissan Quashqai, Suzuki Car S-Ride, Subaru R9SC, Toyota MTR, Volvo YCC, Opel Trixx, Fiat Trepiuno, Aston Martin DB9 Volante nebo Land Rover Range Stormer a další.

obrazky/img_premieresLetošní ročník dokázal jak odborné veřejnosti, tak té laické, že automobilový průmysl v Evropě atakují žraloci z Asie, kteří evropskými tvary svých vozů nastavují vysokou laťku v konkurenceschopnosti. Evropští výrobci tak nastavují další vysoké standardy ve výrobě automobilů a jednotlivá řešení jak v oblasti designu, tak oblasti účelové, berou doslova dech. Automobilky ctí konkurenční závod na dlouhou trať a každá z nich přistupuje k této hře s odlišnými esy v rukávu. A tak se vedle konvenčního pojetí vozů objevují další a další „vychytávky“, které jednak chrání bezpečnost posádky a jednak velice jednoduchými kouzly zvětšují zavazadlové prostory či zvětšují maloprostorové vozy. Takže lidé do této doby uneseni kouzlem střední třídy začínají koukat po něčem, co bude levnější, úspornější a hlavně sympatičtější. Je jedno, jestli půjde o Smart nebo novou éru Fiatu 500 nazvanou prozatím Trepiuno, favoritem zůstává Opel Trixx a nedočkavci se těší na nové Mitsubishi Colt. Samozřejmě ve verzi EVO.
obrazky/img19
Kromě osobních aut dominovali nabídce autosalonu také SUVéčka nebo terénní vozy. O „marnivosti“ zákazníků svědčí koncept Land Rover Range Stormer, jehož otvírání dveří do svislé polohy ocení zejména majitelé Lamborghini. Své premiéry si zde v Ženěvě odbylo několik takových automobilů, což ukazuje na fakt, že automobilky svůj hlavní trend směřují k rodině a bezpečnosti. Samozřejmě pokud nebudeme hovořit o troufalosti firem Rinspeed nebo Aquada, kteří se pustili do výroby obojživelných vozů.

Pro české příznivce se na autosalonu objevila nová Škoda Octavia, která si zachovala svou jemnou strohost a ukázala, že ať už se líbí nebo ne, zůstane „českou“ klasikou. První model se ve výrobě drží od roku 1996 a na konci tohoto roku by měla výroba pomalu končit. Žádné zvláštní extravagance á la Roomster jsme se od ŠkodaAuto nedočkali, ale příští rok bychom se už možná mohli těšit na další řadu Škody Fabia, která by obrazky/img34údajně neměla mít od Roomsteru tak daleko.


Automobilový průmysl ale nejsou jen vozy. Velkou část vyplňují také výrobci příslušenství, potažmo výrobci tuningových doplňků. A zatímco se někteří výrobci přímo zaměřují na tuning celých vozů, s jejichž přídomkem je pak vůz označen (viz. Brabus, Stola), tak většina z nich nabízí univerzální příslušenství, které lze využít pro různé značky vozů. Na své si v Ženevě přišli všichni, kteří milují rychlá kola a lesk nového laku. Někdy by chtělo slyšet rozvášněné válce silných motorů, které by „rozpumpovaly“ srdce návštěvníků k vyšším výkonům.obrazky/img35

Letos své bohy našlo několik set tisíc diváků. Další zastávkou na dlouhé „štrece“ je New York a dubnová autoshow, kde se objeví tvary v americkém pojetí a musclecars v té nejčistší podobě.


Jiří Juránek

 

 

Fotogalerii nalezenete ZDE

zpět na seznam všech novinek

Sdílet na facebooku Přidej na Google Přidej na Netvibes pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek